Վիեննայում իրականացված ահաբեկչության գործով խուզարկություններ են կատարվել Գերմանիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում չորս հասցեով բնակարաններում եւ գրասենյակներում խուզարկություններ են կատարվել Վիեննայում իրականացված ահաբեկչության գործով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ԳԴՀ-ի երկրամասային քրեական վարչությունը:
Հետաքննչական գործողություններն անցկացվել են չորս մարդկանց մոտ՝ Օսնաբրյուկ, Կասսել քաղաքներում եւ Պիննեբերգի շրջանում: Վարչությունում նշում են, որ նրանք, հավանաբար, մասնակից չեն հարձակումներին, բայց, հնարավոր Է, կապված են եղել ահաբեկիչների հետ:
Նոյեմբերի 2-ի երեկոյան Վիեննայի կենտրոնում մի շարք հարձակումներ են կատարվել հրաձգությամբ: Զոհվել Է չորս մարդ, եւս 22 հոգի վիրավորվել Է, հարձակողներից մեկին սպանել են ոստիկանները: Ավստրիայի իշխանությունները տեղի ունեցածը որակել են ահաբեկչական գործողություն: Պարզվել Է, որ կասկածյալներից մեկը ալբանական ծագում ունեցող 20-ամյա երիտասարդ Է, որն ունի Ավստրիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի քաղաքացիություն:
Հայտնի Է 2020 թվականի ամռանը Սիրիայի մեկնելու նրա փորձի մասին՝ «Իսլամական պետության» (ԻՊ) մարտերին մասնակցելու համար: Ահաբեկչական գործողության պատասխանատվությունն ստանձնել Է ԻՊ-ն: Ահաբեկչության գործով ձերբակալվել Է 15 մարդ, նրանցից ութը, պարզվել Է, դատվածություն են ունեցել այդ թվում՝ ահաբեկչության կամ սպանության փորձի համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

По делу о теракте в Вене прошли обыски в Германии
В Германии по четырем адресам, в квартирах и офисах прошли обыски по делу о теракте в Вене.Как передает Арменпресс, об этом сообщило Федеральное уголовное управление ФРГ.
Следственные действия прошли у четырех человек в городах Оснабрюк, Кассель и в районе Пиннеберга. В управлении отмечают, что они, вероятно, не причастны к нападениям, но, возможно, были связаны с террористом.
Вечером 2 октября в центре Вены произошлошесть нападенийсо стрельбой. Погибли четыре человека, еще 22 были раненых, стрелявшего убили полицейские. Власти Австрии расценили случившееся как теракт. Подозреваемый оказался 20-летним уроженцем Австрии албанского происхождения, обладателем гражданств Австрии и Северной Македонии. Известно о его попытке летом 2020 года выехать в Сирию для участия в боях за ИГ ("Исламское государство", запрещено в России).
Ответственность за терактвзяло на себяИГ.
По делу о терактезадержаны 15 человек, восемь из них оказались судимыми в том числе за терроризм или попытку убийства чести.