Արցախի դեմ ահաբեկիչների ներգրավումն ահաբեկչության տարածման լիովին նոր դրսևորում է. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ՝ համագործակցելով բոլոր շահագրգիռ գործընկերների հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս առնչությամբ հայտարարություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը` անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ռազմական գործողությունների համար ներգրավված օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների` Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից գերեվարման փաստին։
«Նոյեմբերի 1-ին մարտական գործողությունների ընթացքում Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների կողմից գերեվարվել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ռազմական գործողությունների համար ներգրավված օտարերկրյա զինյալ երկրորդ ահաբեկիչը, որը ներկայացել է որպես Սիրիայի Իդլիբ նահանգի Ջիսր ալ-Շուղուր շրջանի Զիյադիյա գյուղի բնակիչ Յուսուֆ Ալաաբեթ ալ Հաջի: Նշենք, որ հոկտեմբերի 30-ին Արցախի ՊԲ գերեվարել էր մեկ այլ զինյալ ահաբեկիչ, որը ներկայացել էր որպես Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիր՝ Սիրիայի Համա քաղաքից:
Հայկական կողմը բազմիցս է բարձրաձայնել Թուրքիայի կողմից Մերձավոր Արևելքի տարբեր «թեժ կետերից», մասնավորապես՝ Սիրիայի` իր վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններից և Լիբիայից Արցախի ժողովրդի դեմ վայրագություններ իրականացնելու նպատակով օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և ջիհադիստների հավաքագրման, տարածաշրջան տեղափոխման և տեղակայման մասին: Վերոնշյալ փաստը ներկայումս ոչ միայն հաստատվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հատուկ ծառայությունների, մեր բազմաթիվ գործընկերների և միջազգային հանրության կողմից, այլև արդեն հենց ահաբեկիչների ուղղակի վկայություններով:
Իրենց վկայություններում վերոնշյալ ահաբեկիչները մանրամասն տեղեկատվություն են փոխանցել իրենց հավաքագրման գործընթացի, «գյավուր» (անհավատների) դեմ պայքարի համար ակնկալվելիք ամսական վճարների և յուրաքանչյուր «անհավատի» գլուխ կտրելու համար «պարգևավճարների», ինչպես նաև իրենց կողմից իրականացվելիք ահաբեկչական ծրագրերի մասին: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի ջիհադիստների տեղափոխումը բացահայտում է հակամարտությանը միջկրոնական բնույթ հաղորդելու թուրք-ադրբեջանական ղեկավարության նպատակը:
Սա ահաբեկչության տարածման լիովին նոր դրսևորում է, երբ ԵԱՀԿ տարածքում գտնվող հակամարտության գոտում են տեղակայվում Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներ և ջիհադիստներ, ինչը լուրջ սպառնալիք է միջազգային և տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության համար:
Հայաստանը շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ՝ համագործակցելով բոլոր շահագրգիռ գործընկերների հետ»,-նշվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Турецко-азербайджанское руководство намерено превратить конфликт в межрелигиозный: МИД  Армении
Армения продолжит предпринимать последовательные шаги по борьбе с международным терроризмом, сотрудничая со всеми заинтересованными партнерами. Как передает «Арменпресс», МИД Армении распространило заявление, в котором комментируется факт пленения Армией обороны Арцаха иностранных террористов, вовлеченных Азербайджаном в военные действия против Арцаха.
“1 ноября в ходе боевых действий подразделениями Армии обороны Арцаха был взят в плен второй иностранный боевик, вовлеченный Азербайджаном в военные действия против Арцаха, представившийся жителем села Зиядия района Джиср аль-Шугур провинции Идлиб Сирии Юсуфом Алаабет Аль-Хаджи.
Армянская сторона неоднократно поднимала вопрос о перемещении Турцией иностранных вооруженных террористов, джихадистов в регион из различных горячих точек на Ближнем Востоке, в частности, из подконтрольных ей территорий в Сирии и Ливии. Приведенный выше факт подтверждают не только спецслужбы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, многих наших партнеров, международного сообщества, но и прямые показания террористов.
В своих показаниях вышеупомянутые террористы предоставили подробную информацию о процессе их вербовки, ожидаемых ежемесячных выплатах для борьбы с гяурами (неверными), о “бонусах” за обезглавливание каждого “неверного”, а также о своих террористических планах. Перемещение джихадистов в зону нагорно-карабахского конфликта свидетельствует о намерении турецко-азербайджанского руководства превратить конфликт в межрелигиозный.
Это совершенно новое проявление распространения терроризма, когда в зоне конфликта, находящейся на территории ОБСЕ, размещаются иностранные боевики и джихадисты с Ближнего Востока, что является серьезной угрозой для международной и региональной безопасности и стабильности.
Армения продолжит предпринимать последовательные шаги по борьбе с международным терроризмом, сотрудничая со всеми заинтересованными партнерами”, - отмечается в заявлении МИД Республики Армения.