Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՄԹ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հոկտեմբերի 30-ին ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը երեք անգամ կոպտագույն կերպով խախտել է հումանիտար հրադադարի շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերի գործադրմամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները։ ԱԽ քարտուղարը ընգծել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվում է միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով ու պատերազմական հանցագործություններով, մասնավորապես՝ պարբերաբար քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հրետակոծմամբ ու հրթիռակոծմամբ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա Թուրքիայի բացասաբար աճող ներգրավվածությանը, տարածաշրջանը ահաբեկչական կազմավորումների ներկայությամբ ապակայունացնելու և հրադադարի ռեժիմը չպահպանելուն ուղղված Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությանը՝ ԱԽ քարտուղարը շեշտել է, որ այն սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի ժողովրդի գոյութենական լինելիությանը, այլև տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգությանը։
Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզին կարևորեց կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:

Армен Григорян принял временного поверенного в делах Великобритании в Армении Хелен Фейзи
30 октября секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял временного поверенного в делах Великобритании в Армении госпожу Хелен Файзи. Как передает «Арменпресс», пресс-служба секретаря Совета безопасности сообщает, что Армен Григорян обратил внимание Хелен Файзи на то, что Азербайджан уже трижды нарушал договоренности о гуманитарном прекращении огня, достигнутые благодаря совместным усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Генсек Совета Безопасности подчеркнул, что агрессия Азербайджана сопровождается многочисленными нарушениями международного гуманитарного права и военными преступлениями. В частности, регулярными артобстрелами и ракетными ударами по мирному населению и гражданской инфраструктуре.
Касаясь растущей негативной вовлеченности Турции в вопросы региональной безопасности и стабильности, провокационной политики Турции по дестабилизации региона, присутствия террористических формирований и несоблюдения режима прекращения огня, секретарь Совбеза подчеркнул, что это угроза не только для существования народа Арцаха, но и для всей региональной и внерегиональной безопасности.
Хелен Фэйзи, временный поверенный в делах Соединенного Королевства, подчеркнула необходимость немедленного выполнения соглашения о прекращении огня.