Ռուսաստանը չի բացառում ԼՂ-ի դեմ կռվող սիրիական վարձկանների դեպի ՌԴ «արտահոսքի» վտանգը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունը չի բացառում Լեռնային Ղարաբաղի կռվում ներգրավված Սիրիայից ու Լիբիայից վարձկանների «արտահոսքի» վտանգը դեպի Ռուսաստան:
«Բացառել այդպիսի վտանգը, անկասկած, անկարելի է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Օլեգ Սիրոմոլոտովը:
«Ահաբեկչության դեմ պայքարում մանրուքներ չեն լինում: Կարևոր է վերլուծել ցանկացած ռիսկ, այդ թվում՝ պոտենցիալ, աշխատել կանխարգելելու ուղղությամբ: Ռուսական իրավապահ մարմինները ուշադիր հետևում են իրավիճակին, և, ինչպես ասվում է, «ձեռքը զարկերակին են պահում»,-եզրափակել է նա:
ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ, իրենց ունեցած տեղեկատվության համաձայն, ԼՂ հակամարտության գոտում նկատվում է Մերձավոր Արևելքի միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների կազմում կռվող վարձկանների ակտիվ շարժ, ի դեպ՝ խոսքը գնում է արդեն հազարավոր արմատականների մասին:

Россия не исключает “оттока” сирийских наемников, воюющих против Нагорного Карабаха в РФ
В МИД РФ не исключают возможности “оттока” наемников из Сирии и Ливии, участвовавших в войне в Нагорном Карабахе, в Россию.
“Безусловно, такую опасность невозможно исключить”, - сказал в интервью “РИА Новости” замглавы МИД России Олег Сыромолотов, сообщает «Арменпресс».
“Мелочей в борьбе с терроризмом не бывает. Любой риск, включая потенциальный, должен быть проанализирован для работы по предотвращению. Российские правоохранительные органы внимательно следят за ситуацией, как говорится, держат руку на пульсе”, - заключил он.
Ранее глава Службы внешней разведки России Сергей Нарышкин заявлял, что, по их информации, на Ближнем Востоке идет активное передвижение наемников из международных террористических организаций, они воюют в зоне нагорно-карабахского конфликта. Речь идет уже о тысячах фундаменталистов.