ԱՄՆ-ում հայտարարել են, որ «ուղիներ է փնտրում» Ռուսաստանը «բարեկամական գործընկեր» դարձնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները հուսով Է, որ Ռուսաստանը կդառնա Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի «բարեկամական գործընկերը» եւ կհրաժարվի «ագրեսիայից»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Սպիտակ տան Անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Ջոն Ուլիոթը:
«Թեեւ նախագահ (Դոնալդ) Թրամփը ձգտում Է լավ հարաբերություններ ունենալ բոլոր երկրների հետ, Ռոնալդ Ռեյգանից հետո ոչ մի նախագահ այդպիսի վճռականություն չի դրսեւորել Մոսկվայի նկատմամբ»,-Ուլիոթը հայտարարել Է Washington Post թերթին:
«Նախագահ Թրամփը գիտի, որ խաղաղությունը ձեռք Է բերվում ուժի օգնությամբ, իսկ մենք ուրիշ ճանապարհ ենք փնտրում Ռուսաստանի հետ՝ այն, որով Ռուսաստանը ձեռնպահ Է մնում ագրեսիայից արտասահմանում եւ դառնում Է ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի բարեկամական գործընկերը»,-հավելել Է Ուլիոթը:
Նա նաեւ ասել Է, որ ամերիկյան վարչակազմը «զգուշավոր լավատեսությամբ» Է վերաբերվում Ռուսաստանի ու Չինաստանի հետ սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկության համաձայնագրի ձեռքբերմանը: ԱՄՆ-ն անցյալում Ռուսաստանին մեղադրում Էր ընտրություններին միջամտելու մեջ, Մոսկվան դա հերքում Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В США заявили, что "ищут пути" сделать Россию "дружественным партнером"
Соединенные Штатынадеются, чтоРоссиястанет "дружественным партнером" Европы и США и откажется от "агрессии", заявил представитель Совета безопасности Белого дома Джон Уллиот, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Хотя президент (Дональд)Трампстремится к хорошим отношениям со всеми странами, ни один президент послеРональда Рейганане проявлял такой решимости по отношению к Москве", - заявил Уллиот газетеWashington Post.
"Президент Трамп знает, что мир достигается при помощи силы, а мы ищем другой путь с Россией - тот, на котором Россия воздерживается от агрессии за рубежом и становится дружественным партнером США и Европы", - добавил Уллиот.
Также он сказал, что американская администрация "с осторожным оптимизмом" относится к достижению соглашения с Россией иКитаемо контроле над вооружениями.