Թուրքիան առաջնորդվում է Օսմանյան կայսրության վերականգնման ռազմավարությամբ.Ֆրանսիայի ԳՇ նախկին պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Պիեռ դե Վիլյեն ընդգծել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ռազմատենչ քաղաքականությունը գնալով ավելի մեծ անհանգստություն է առաջացնում, հատկապես այն ֆոնին, որ Թուրքիան դադարում է աշխարհիկ երկիր լինելուց։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը Պիեռ դե Վիլյեն նման կարծիք է հայտնել BFM հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Էրդողանի Թուրքիան այժմ, ըստ իր հայտարարությունների, առաջնորդվում է Օսմանյան կայսրության վերականգնման ռազմավարությամբ։ Եվ այդ մանիֆեստը Թուրքիան մարմնավորում է ռազմական բնույթի համապատասխան ժեստերով։ Օրինակ ՝ քրդերի ոչնչացումը Սիրիայում, Լեռնային Ղարաբաղում նրանց գործողությունները», - նշել է գեներալ Պիեռ դե Վիլյենը։
Նրա խոսքով՝ մի օր միջազգային հանրությունը, և Ֆրանսիան, մասնավորապես, պետք է դրան վերջ դնեն։
«Մենք չենք կարող համաձայնել, որ Թուրքիայի պես երկիրը, որի՝ ԵՄ - ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները մինչ օրս պաշտոնապես ավարտված չեն, շարունակի նման հռետորաբանությունն ու նման գործողությունները ՝ լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ», - ընդգծել է դե Վիլյենը։
Գեներալի համոզմամբ՝ ներկա իրողություններում «բարեկամներ» և «թշնամիներ» հասկացությունը միջազգային ասպարեզում լղոզվել է, և այդ ֆոնի վրա Ֆրանսիային հատկապես հստակ դիրքորոշում է պետք նրանց կողմից, ովքեր հայտարարում են ահաբեկչության եւ արմատական իսլամիզմի դեմ պայքարին աջակցելու մասին:
«Թուրքիան նրանց թվում է, ովքեր աջակցում էին իսլամիստներին ։ Նա ֆինանսավորել է նման շարժումներից մի քանիսը, և այդ մասին շատ լավ հայտնի է ։ Կարծում եմ, որ Թուրքիան այլեւս աշխարհիկ պետություն չէ, այն ակնհայտորեն իսլամիստական երկիր է։ Եվ հեռու չէ իսլամիստներից։ Դա ինձ հատկապես անհանգստացնում է», - հավելել է նա։

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. French Army General Pierre de Villiers, a former Chief of the Defense Staff, has said that Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s bellicose rhetoric is becoming growingly concerning especially in light of Turkey becoming no longer a secular country.
“Erdogan’s Turkey, with his statements, is now guided by the strategy of restoring the Ottoman Empire. And Turkey embodies this manifest with relevant military gestures. For example, the destruction of Kurds in Syria, actions in Nagorno Karabakh,” Pierre de Villiers told BFM TV.
The general emphasized that someday the international community, and France in particular, must put an end to this.
“We cannot agree that a country like Turkey, whose negotiations over the accession to the EU aren’t officially completed to this day, continues such rhetoric and such actions by being a NATO member,” he said.
According to Pierre de Villiers the terms “friends” and “enemies” are blurred in the international arena in the current realities, and on this background, France needs an especially clear stance from all those who declare their support in fighting terrorism and radical Islamism.
“Turkey is among those who supported Islamists. Turkey has financed several such movements, and this is very well known. I think Turkey is no longer a secular state, it is an obviously Islamist country. And it isn’t far from Islamists. This is especially concerning to me,” he said.