Արցախի ՄԻՊ-ը ներկայացրել է ուշագրավ փաստեր՝ ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական համազգեստով կռվելու մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է ուշագրավ փաստեր՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայկական ԶՈՒ համազգեստներով կռվելու մասին:
«Արդեն մի քանի ուղղություններից ու զինծառայողներից տեղեկություններ ենք ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պարբերաբար հարձակման փորձեր են կատարում նաև հայկական ԶՈՒ համազգեստներով: Ի՞նչ նպատակ է դա հետապնդում...
Նախ՝ ադրբեջանական կողմը հավանաբար նպատակ ունի շփոթեցնել հայ զինծառայողներին և դրա հաշվին հաջողությունների հասնել:
Երկրորդ՝ նպատակ ունեն մի կողմից արհեստականորեն նվազեցնել ու թաքցնել իրենց զոհերը, իսկ մյուս կողմից՝ դիակների փոխանակման ժամանակ փորձել դրանք ներկայացնել որպես հայկական զոհեր:
Ըստ ականատես զինծառայողներից մեկի՝ օրինակ, մոտ երկու շաբաթ առաջ Մատաղիսի ուղղությամբ այդպիսի մի հարձակման փորձի ժամանակ ադրբեջանական կողմը թողել է շուրջ 40 դիակ հայկական համազգեստով և հետ շպրտվել: Հաշվի առնելով տարբեր ուղղություններում ու ժամանակահատվածներում արձանագրված այդ գործելաոճը՝ չի բացառվում, որ նման զոհերի քանակը նշանակալիորեն մեծ կլինի: Ավելին, հավանական է, որ նրանց մի մասը վարձկան ահաբեկիչներ լինեն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վարձկանների դիակների հետևից դժվար թե եկողներ լինեն: Ամեն դեպքում, համոզված եմ, որ երբ դիակների փոխանակման ժամանակը գա, հնարավոր է լինելու պրոֆեսիոնալ մեթոդաբանությամբ ապացուցել այդ դիակների ծագումնաբանությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշում է Բեգլարյանը:

Azeri troops use Armenian military fatigues as disguise on the battlefield
STEPANAKERT, OCTOBER 24, ARMENPRESS. The Azerbaijani soldiers are regularly disguised in Armenian military fatigues in their attacks on Artsakh, the Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan said.
“We’ve received information already from several directions and troops that the Azeri armed forces are regularly carrying out attacks also dressed in Armenian army uniforms. What goal does this pursue? First of all, most probably the Azerbaijani side wants to confuse Artsakh soldiers and achieve success. Secondly, on one hand they seek to artificially reduce and conceal their victims, and on the other hand try to present them as Armenian victims during exchange of bodies.
According to the eyewitness account of a soldier, around two weeks ago during one such attack in the direction of Mataghis the Azerbaijani side left nearly 40 bodies behind and was repelled, all the bodies were in Armenian uniforms. Given that this was recorded in various directions and periods of time, we can’t rule out that the number of such losses can be significantly higher. Moreover, it is likely that most of them are mercenary terrorists. Anyhow, I am sure that when the time comes for exchange of bodies, it will be possible to prove the origin and identities of the bodies through professional methodology,” he said.