Պատերազմի գաղտնի կորուստներն Ադրբեջանում. BBC-ի անդրադարձը Ալիևի կողմից զոհերի իրական թիվը թաքցնելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը չի բացահայտում իր կորուստները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում, բայց 100 հազարանոց Մինգեչաուր քաղաքում գտնվող գերեզմանները մոտավոր պատկերացում են տալիս Բաքվի կորուստների մասշտաբների մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին գրել է հեղինակավոր BBC-ի ռուսական ծառայությունը, որը ԼՂ պատերազմում զոհված զինծառայողների 26 թարմ գերեզման է հայտնաբերել Ադրբեջանի արդյունաբերական Մինգաչաուր քաղաքի ռազմական գերեզմանատանը: «Այնքան շատերն են թաղված այստեղ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումից ի վեր»,-նշված է հոդվածում:
Նշվում է, որ Բաքուն ընդհանրապես տվյալներ չի տրամադրում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվածների մասին: BBC-ն հիշեցրել է Ռուսաստանի «Առաջին ալիք»-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի խոսքերն առ այն, թե այս պահին կորուստների մասին տեղեկությունը գաղտնի է: «Այս մասին ադրբեջանական հասարակությունը կտեղեկացվի ռազմական գործողությունների ակտիվ փուլի ավարտից հետո», - ասել է Ալիեւը:
Հոդվածում հիշատակվում է, սակայն, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 20-ը Ադրբեջանն ունեցել է 6309 մարդու կորուստ:

“Secret losses of war” – BBC on Azerbaijan withholding casualty info
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. Azerbaijani authorities are not disclosing information on their military casualties to their own public, however the number of new graves at the military cemetery of the 4th largest city of Mingachevir (population of 100,000), gives an approximate picture about the volumes of the losses, BBC Russia reported, noting that it found dozens of new graves there.
“So many were buried here since the escalation of the Karabakh conflict,” the article said.
BBC mentioned that Azeri leader Ilham Aliyev is withholding information on casualties for now. “The Azeri public will be informed about it after the completion of the active phase of the military operations,” Aliyev had said in an earlier interview to the Russian First Channel.
The article also noted that according to the Armenian Defense Ministry the Azeri military lost 6309 troops in between September 27 and October 20.
On October 23, the Armenian Defense Ministry said that the Azeri military casualties are nearing 10,000.