ԿԺԴՀ-ում երկյուղում են Չինաստանի կողմից մոտեցող փոշեմրրիկից, որը կարող Է կորոնավիրուս բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ի ԱԳ նախարարության արարողակարգային դեպարտամենտը Փհենյանում գտնվող դեսպանություններին եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչություններին ծանուցել Է Չինաստանի կողմից փոշեմրրիկի մոտենալու մասին, որը, հյուսիսկորեական կողմի խոսքով, կարող Է փոշու մասնիկների հետ կորոնավիրուս բերել Հանրապետություն:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Փհենյանում ՌԴ-ի դեսպանությունը:
«ԿԺԴՀ-ի ԱԳ նախարարության արարողակարգային դեպարտամենտը մեր դեսպանությանը եւ այստեղ հավատարմագրված մյուս դիվանագիտական ներկայացուցչություններին, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչություններին ծանուցել Է այն մասին, որ Չինաստանի կողմից մոտեցող փոշեմրրիկի կապակցությամբ ԿԺԴՀ-ում գտնվող բոլոր օտարերկրացիներին հանձնարարվում Է սույն թվականի հոկտեմբերի 22-ի առավոտից մինչեւ օրվա վերջը բացառել քաղաք դուրս գալը եւ մնալ տանը՝ պինդ փակելով պատուհանները»,-ասվում Է Facrbook-ում զետեղված ՌԴ դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
«Ինչպես մեզ բացատրել են, այս միջոցառումները պայմանավորված են այն բանով, որ «դեղին փոշու» մասնիկների հետ միասին հանրապետության տարածք կարող Է բերվել նոր տիպի կորոնավիրուս»,-հավելել են դեսպանությունում: Ռուսաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունը նշել Է, որ նմանօրինակ նախազգուշացում են ստացել Չոնդոնի գլխավոր հյուպատոսությունը եւ Ռասոնի «ՌասոնԿոնՏրանս»-ի մասնագետները:
Դեսպանությունը հավելել Է, որ ռուսական կողմը կկատարի հյուսիսկորեական իշխանությունների հանձնարարականները: ԿԺԴՀ-ի ղեկավար Կիմ Չեն Ընը Կորեայի Աշխատանքային կուսակցության հիմնադրման 75-ամյակի առթիվ կայացած տոնական շքերթի ժամանակ արտասանած իր ճառում շնորհակալություն Է հայտնել իր ժողովրդին այն բանի համար, որ երկրում չկան COVID-19-ով հիվանդներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В КНДР опасаются пыльной бури из Китая, которая может занести коронавирус
Протокольный департаментМИД КНДРизвестил посольства и представительства международных организаций вПхеньянео приближении пыльной бури, которая, по словам северокорейской стороны, может с частицами пыли занести в Республику коронавирус.Как передает Арменпресс, об этом сообщило посольство РФ в Пхеньяне.
"Протокольный департамент МИД КНДР известил наше посольство и другие аккредитованные здесь дипломатические миссии, а также представительства международных организаций о том, что в связи с ожидаемым приближением со стороныКитаяпыльной бури всем иностранцам, находящимся в КНДР, настоятельно рекомендуется с утра и до конца дня 22 октября с.г. исключить выход в город и оставаться дома, плотно закрыв окна", - говорится в сообщении посольства РФ вFacebook.
"Как нам объяснили, данные меры обусловлены тем, что вместе с частицами "желтой пыли" на территорию республики может быть занесен коронавирус нового типа", - добавили в посольстве.
Российская дипмиссия отметила, что аналогичное предупреждение получило генеральное консульство в Чондине и специалисты СП "РасонКонТранс" в Расоне. Посольство добавило, что российская сторона будет выполнять рекомендации северокорейских властей.
Лидер КНДРКим Чен Ынв своей речи на праздничном параде в честь 75-летия основания Трудовой партии Кореи поблагодарил свой народ за то, что в стране нет больных COVID-19.