ՀՀ-ն դատապարտում է Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության հայտարարությունը, համարում կողմնակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը դատապարտելի է համարում Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության խոսնակի միակողմանի և կողմնակալ հայտարարությունը և ընդգծում, որ այն Ադրբեջանին «կանաչ լույս» է տալիս անպատժելիորեն շարունակել միջազգային իրավունքի, ներառյալ՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային սովորութային իրավունքի խախտումները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ ԱԳԵԾ խոսնակի, այսպես կոչված, «Գյանջա քաղաքի հրթիռակոծման» վերաբերյալ հայտարարության առնչությամբ:
«Արդեն երեք շաբաթ է, ինչ Ադրբեջանը վայրագորեն հրետակոծում է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) քաղաքներն ու գյուղերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ դիտավորյալ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, պատճառելով տասնյակ զոհեր խաղաղ բնակչության շրջանում և ստիպելով վերջիններիս լքել իրենց հայրենիքը։ Ավելին, Ադրբեջանն արդեն իսկ թիրախավորել և կորուստներ է պատճառել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և ենթակառուցվածքներին։ Ներկայիս լայնածավալ ագրեսիային նախորդել են ադրբեջանական ապատեղեկատվության սադրիչ արշավներ, ինչպիսին է այսպես կոչված «Գյանջա քաղաքի հայկական հրթիռակոծման մասին» արշավը։
Տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանն իր հասարակությունը սնում է ատելությամբ և հայատյացությամբ, ինչի դաժան դրսևորումն է Արցախի ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի և սպանությունների դրվագներ պարունակող տեսանյութերը, որոնք հպարտությամբ շրջանառվում են ադրբեջանական սոցիալական մեդիայի հարթակում։
Անհիմն մեղադրանքներ տարածելով՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է պահպանել ԵԱՀԿ Մինսկ խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից միջնորդավորված կրակի դադարի շուրջ պայմանավորվածությունները և կտրականապես մերժում է հրադադարի վերիֆիկացիայի մեխանիզմների որևէ հնարավորություն, որպեսզի շարունակի պատերազմը։
Եվրոպական միությանը մինչ օրս չի կարողացել հստակ և միանշանակորեն արձագանքել պատերազմի այս հանցագործություններին, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ, այդ թվում՝ Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխմամբ, և անտեսել է Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած գոյաբանական սպառնալիքը, նրա կյանքի իրավունքի կոպիտ խախտումները և Արցախում զարգացող հումանիտար ճգնաժամը։
Հայաստանը դատապարտելի է համարում այս միակողմանի և կողմնակալ հայտարարությունը, որն Ադրբեջանին «կանաչ լույս» է տալիս անպատժելիորեն շարունակել միջազգային իրավունքի, ներառյալ՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային սովորութային իրավունքի խախտումները»,-ընդգծում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը։

Армения осуждает заявление Европейской службы внешних связей и считает его предвзятым
Армения осуждает одностороннее и предвзятое заявление официального представителя Европейской службы внешних связей, подчеркивая, что оно дает Азербайджану «зеленый свет» для безнаказанного продолжения нарушений международного права, в том числе международного гуманитарного права и международного обычного права.
Как передает «Арменпресс», так прокомментировала официальный представитель МИД РА Анна Нагдалян заявление официального представителя ЕСВС о так называемом "ракетном обстреле города Гянджа".
«Вот уже три недели Азербайджан варварски обстреливает города и села Арцаха (Нагорного Карабаха), в том числе столицу Степанакерт, преднамеренно нанося удары по гражданскому населению, гражданской инфраструктуре, что приводит к десяткам жертв среди гражданского населения и вынуждает их покидать родину. Более того, Азербайджан уже нацелился и нанес урон мирному населению и инфраструктурам на территории Республики Армения. Нынешней широкомасштабной агрессии предшествовали провокационные кампании азербайджанской дезинформации, такие, как так называемая кампания «Об артиллерийском обстреле города Гянджа».
В течение десятилетий Азербайджан подпитывал свое общество ненавистью и арменофобией, бесчеловечным проявлением которых являются видеоролики, содержащие эпизоды пыток, бесчеловечного обращения и убийства военнопленных в Арцахе, которые с гордостью распространяются в азербайджанской социальной сети.
Делая безосновательные обвинения, Азербайджан отказывается соблюдать соглашения о прекращении огня, заключенные при посредничестве лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, категорически отрицая любую возможность использования механизмов проверки прекращения огня - с целью продолжения войны.
На сегодняшний день Евросоюз не сумел четко и однозначно отреагировать на эти военные преступления, совершенные Азербайджаном при непосредственном участии Турции, включая переброску иностранных боевиков из Сирии и Ливии, не замечая вставшую перед народом Арцаха угрозу своего существования, грубейшие нарушения его права на жизнь, нарастающий гуманитарный кризис в Арцахе.
Армения осуждает это одностороннее, предвзятое заявление, которое дает Азербайджану «зеленый свет» для продолжения безнаказанных нарушений международного права, включая международное гуманитарное право и международное обычное право», - подчеркивает МИД Армении.