Մոսկվայում մեկնարկեց Մնացականյան-Լավրով հանդիպումը
ՄՈՍԿՎԱ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում մեկնարկեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը:
Այցը, որը կրում է պաշտոնական բնույթ, տևական ժամանակ ծրագրվում և նախապատրաստվում էր: Մոսկվայում նախատեսված է նաև ՀՀ ԱԳՆ հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
ՌԴ ԱԳՆ-ում մեկնարկած հանդիպման ընթացքում նախատեսվում է քննարկել երկկողմ համագործակցության ողջ շրջանակը, արտաքին քաղաքական փոխգործակցությունը ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի գծով, գործակցությունը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում և այլ միջազգային հարթակներում: Տեղի կունենա մտքերի առարկայական փոխանակում միջազգային և տարածաշրջանային թեմաների շուրջ։ Կքննարկվի Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի և Հայաստանի ԱԳՆ-ի միջև 2020-2021 թթ. խորհրդատվությունների ծրագրի իրականացման ընթացքը:
Երկխոսության առանցքային թեմաներից մեկը կդառնա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրի քննարկումը։ 2020թ. հոկտեմբերի 9-10-ը Մոսկվայում կայացած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների զարգացման նպատակով կշարունակվի երկխոսությունը հակամարտության գոտում լարվածության թուլացման և առարկայական բանակցային գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ստեղծման շուրջ, այդ թվում ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ:

В Москве проходит встреча Мнацаканян – Лавров
В Москве проходит встреча министра иностранных дел Республики Армения Зограба Мнацаканяна и министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова. Об этом сообщает корреспондент «Арменпресс». Визит, носит официальный характер, он - запланированный и готовился в течение долгого времени. В Москве предстоит и встреча министра иностранных дел Республики Армения с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. В ходе встречи в МИД России будет обсужден весь спектр двустороннего сотрудничества, внешнеполитического взаимодействия в рамках ЕАЭС, ОДКБ и СНГ, сотрудничества в ООН, ОБСЕ, Совете Европы, в Организации черноморского экономического сотрудничества и в других международных организациях.
Состоится предметный обмен мнениями по международным и региональным вопросам. Будет обсуждено выполнение реализации программы консультаций между МИД России и МИД Армении в 2020 -2021 годах. Ключевой темой встречи будет - обсуждение вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта. С целью развития договоренностей, достигнутых на трехсторонней встрече глав МИД Армении, России и Азербайджана, состоявшейся с 9 по 10 октября 2020 г. в Москве, будет продолжен диалог по снижению напряженности в зоне конфликта и созданию условий для возобновления предметного переговорного процесса, в том числе при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.