Մարդասիրական հրադադարը պետք է Ադրբեջանի կողմից անշեղորեն պահպանվի. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել մարդասիրական նպատակներով հրադադարի պայմանավորվածության վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ Արցախի ԱԳՆ-ն կարևորել է Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման համար:
«Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը գործնական քայլ է՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից՝ միջազգային ահաբեկիչների հետ դաշինքով, Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիան դադարեցնելու ճանապարհին: Մարդասիրական հրադադարը պետք է Ադրբեջանի կողմից անշեղորեն պահպանվի և ամուր հիմք դնի 1994թ. մայիսի 12-ի կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման և 1995թ. փետրվարի 6-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ համաձայնագրերի գործողությունը լիակատար վերականգնելու համար:
Կարևոր ենք համարում, որ Մոսկվայում կայացած բանակցությունների արդյունքներով համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի բացառիկ դերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար միջնորդական գործունեության իրականացման մեջ:
Վերստին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից չորս տարիների ընթացքում սանձազերծված երկու ագրեսիանները համոզիչ կերպով ցույց են տալիս ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը բացառող մեխանիզմի ներդրման հույժ անհրաժեշտությունը: Վերահաստատում ենք պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը, որ միայն Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը կերաշխավորի տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն և ցույց կտա միջազգային հանրության համար ուժի կիրառման անընդունելիությունը՝ որպես հակամարտության լուծման միջոց»,-նշվում է հայտարարության մեջ։

Humanitarian truce must be strictly observed by Azerbaijan – Artsakh foreign ministry
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Artsakh’s foreign ministry has issued a statement over the ceasefire agreement for humanitarian purposes.
Armenpress presents the MFA’s full statement:
“We note the importance of the agreement reached with the mediation of the Russian Federation on a ceasefire from 12: 00 on October 10, 2020 for humanitarian purposes for the exchange of prisoners of war and bodies of the dead through mediation and in accordance with the criteria of the International Committee of the Red Cross.
The agreements reached in Moscow are a practical step towards ending the armed aggression unleashed by Azerbaijan and Turkey in alliance with international terrorists against the Republic of Artsakh. The humanitarian truce must be strictly observed by Azerbaijan and lay a solid foundation for the full restoration of the agreements on the ceasefire and military operations of 12 May 1994 and on the strengthening of the ceasefire of 6 February 1995.
We deem it important that the joint statement following the talks in Moscow notes the exceptional role of the OSCE Minsk Group co-chairmanship in mediating a settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
We note once again that the two aggressions unleashed by Azerbaijan over the past 4 years clearly demonstrate the urgent need to introduce a mechanism that excludes the possibility of renewed hostilities. We reinstate the position of the official Stepanakert that only international recognition of the independence of the Republic of Artsakh will guarantee peace and security in the region and demonstrate that the use of force as a means of resolving the conflict is unacceptable to the international community”.