Ադրբեջանի վարքագծից կախված Արցախն իր անկախության ճանաչման կոչով կարող է դիմել ՀՀ-ին և այլ երկրներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը կդիմի ՀՀ իշխանություններին, միջազգային կառույցներին՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու համար, եթե Ադրբեջանն առաջիկա 1-2 օրվա ընթացքում պատրաստակամություն չհայտնի հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հարությունյանն ասաց մամուլի ասուլիսին:
«Դեռ վերջնական չեմ ուզում ասել արդեն ձևավորված կոալիցիայի, ահաբեկիչների, Թուրքիայի և Ադրբեջանի պահվածքն ինչպիսին է լինելու, ինչքանով են հարգելու ՌԴ-ի միջնորդությունը, ինչքանով են հարգելու միջազգային կառույցների կոչերը, հայտարարությունները և խորհուրդները ու գալու կրակի դադարեցման, որպեսզի առաջին հերթին լուծենք հումանիտար խնդիրները, հետո միայն բանակցությունների գնանք: Այս տարածաշրջանում ոչ թե ղարաբաղա-ադրբեջանական պայքար է, ոչ թե Արցախի ժողովրդի և ինչ-որ տեղ Ադրբեջանի ժողովրդի ապագայի խնդիրն է, այլ թաքնված են շատ ավելի ծանր, մարդկությանը վտանգ սպառնացող խնդիրներ կամ ծրագրեր»,- նշեց Հարությունյանը:
Նա ընդգծեց՝ եթե առաջիկա 1-2 օրվա ընթացքում չզգան Ադրբեջանի պատրաստակամությունը խաղաղ ճանապարհով հարցի լուծման, ապա դիմելու է առաջին հերթին ՀՀ իշխանություններին, այնուհետև միջազգային կառույցներին և աշխարհի բոլոր երկրներին՝ ճանաչելու Արցախի անկախությունը:
«Իհարկե, այստեղ մենք կտեսնենք այն երկրների ցանկը, որոնք հարգում են մարդու իրավունքները, որոնք հարգում են միջազգային իրավունքները, ազգերի ինքնորոշման իրավունքը: Աշխարհը կտեսնի նաև այն երկրների ցանկը, որոնք աջակցում են տեռորիզմին: Այն պետությունները, որոնք աջակցում են Ադրբեջանին՝ աջակցում են միջազգային տեռորիզմին, և պետք է դրանց ցուցակագրել, ու այդ երկրների ժողովուրդներն էլ պետք է գիտակցեն իրենց իշխանությունների վարքագիծը: Այդ բոլոր իշխանությունները պետք է պատասխան տան մարդկության և, ամենակարևորը, Աստծո առաջ»,- ասաց ԱՀ նախագահը:

STEPANAKERT, OCTOBER 11, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan says he will request the Armenian government and international organizations to officially recognize the independence of Artsakh if Azerbaijan fails to express willingness in the next 1-2 days to resolve the conflict peacefully.
“I don’t want to say finally yet, how the behavior of the terrorists, Turkey and Azerbaijan will be, to what extent they will respect Russia’s mediation, to what extent they will respect calls, statements and advices of the international organizations and stop the fire, in order to first of all solve humanitarian issues, and then go to negotiations. In this region it’s not a Karabakh-Azerbaijani fight, it’s not the issue of the future of the Artsakh people and also to some extent the Azerbaijani people, but there are hidden greater issues, issues or plans threatening humanity,” Harutyunyan said.
Harutyunyan said if they don’t feel within the coming few days Azerbaijan’s willingness to solve the issue peacefully, they will apply first of all to the Government of Armenia, then international organizations and all countries in the world to recognize the independence of Artsakh.
“Of course, here we will see the list of those countries who respect human rights, international law, the right of self determination of peoples. The world will also see the list of countries that support terrorism. The countries that support Azerbaijan are supporting international terrorism, and these countries must be categorized so that their own people understand the behavior of their authorities. All these governments must answer before mankind, and most importantly before God,” he said.