Չկա խնդիր, որ վայրկյանների ընթացքում չլուծվի. ԱՀ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ իշխանությանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի, Արցախի, նաև սփյուռքի համախմբվածությունը լինելու է հաղթանակի գրավականը. չկա մի խնդիր, որ վայրկյանների ընթացքում լուծում չստանա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 11-ին Ստեփանակերտում հրավիրված ասուլիսում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Նախագահը նախ շնորհակալություն հայտնեց սփյուռքի, Հայաստանի հայրենակիցներին: «Հպարտության շատ օրեր եմ ապրել առաջնագծում՝ տեսնելով մեր զինվորների հերոսությունը, բայց ոչ պակաս նման դրական ապրումներ եմ ունեցել՝ լսելով ամենուրեք ձեր պահվածքը, ՀՀ-ում ձեր վերաբերմունքը՝ Արցախից տեղափոխված մեր հայրենակիցների նկատմամբ, դրամահավաքը, որը շարունակվում է ամեն օր՝ միջինը 10 մլն դոլարի սահմանում»,-ասաց Արցախի նախագահը:
Նա շեշտեց նաև այն պայքարը, որը սկսված է ամենուրեք՝ գրեթե բոլոր երկրներում տվյալ երկրների իշխանություններին կոչ անելով աջակցել Արցախի ժողովրդին, հարգել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Արցախի նախագահը նշեց նաև, որ չի կարող հատուկ շնորհակալություն չհայտնել ՀՀ իշխանություններին: «ՀՀ իշխանությունների հետ այս փուլում ոչ թե ներդաշնակ իրականացնում ենք, այլ միասին ենք իրականացնում ամբողջ գործընթացը՝ կառավարման, մարտական և այլն: Հատուկ ուզում եմ կարևորել վարչապետի դերակատարությունը, որի հետ կապի մեջ ենք ոչ թե 1-2 անգամ, այլ եթե կապ է լինում, առնվազն ժամը մեկ: ՀՀ իշխանությունները տեղեկացված են ամբողջ գործընթացից՝ առաջնագծի և ժողովրդի առօրյայի մասով, ժողովրդի խնդիրների առումով, և չկա մի խնդիր, որ վայրկյանների ընթացքում լուծում չստանա: Եվ այս համախմբվածությունը, որը կա, պետք է շարունակել»,-ասաց Հարությունյանն ու շեշտեց, որ դա է լինելու հաղթանակի գրավականը:
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հայտարարել են, որ հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից սկսած հաստատվում է մարդասիրական նպատակով կրակի դադարեցման մասին՝ ռազմագերիների և այլ պահպանման տակ գտնվող անձանց ու զոհվածների մարմինների փոխանակման նպատակով՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) միջնորդությամբ և չափորոշիչներին համապատասխան: Սակայն, անտեսելով դա, ադրբեջանական ստորաբաժանումները րոպեներ անց խախտել են կրակի դադարեցման ռեժիմը: Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները դիմել են համապատասխան միջոցների՝ կասեցնելու հակառակորդի գրոհը։ Հակառակորդը հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան հրթիռակոծել է նաև Ստեփանակերտը, Շուշին և այլ խոշոր քաղաքներ։

Нет проблемы, которую нельзя было бы решить за секунды — президент Арцаха поблагодарил власти РА
Единство Армении, Арцаха и Диаспоры станет залогом победы. Нет проблемы, которую нельзя было бы решить за секунды.
Как передает Арменпресс,об этом заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян на пресс-конференции 11 октября в Степанакерте.
Президент прежде всего поблагодарил соотечественников из Диаспоры и Армении. «Я пережил много дней гордости на передовой, видя героизм наших солдат, но не меньше таких положительных эмоций я испытывал, видя повсюду вашупозицию, ваше отношение в Армении к нашим соотечественникам, переехавшим из Арцаха, сбор средств, который продолжается каждый день, в среднем в размере 10 миллионов долларов», - сказал президент Арцаха.
Он подчеркнул также борьбу, начавшуюся повсеместно, почти во всех странах, призвав власти этих стран поддержать народ Арцаха, уважать право народа Арцаха на самоопределение.
Президент Арцаха также отметил, что не может не выразить особую благодарность властям РА. «На данном этапе мы не просто гармонично работаем с властями Армении, а вместе осуществляем весь процесс - правительственный, военный и т.д. Особо хочу выделить роль премьер-министра, с которым мы на связи не 1-2 раза, а если связь есть, то как минимум раз в час. Власти Армении информированы о всем процессе – на линии фронта, о повседневной жизни людей, о проблемах людей, и нет проблем, которые нельзя решить в считанные секунды. И это единение, которое существует, должно быть продолжено», - сказал Арутюнян, подчеркнув, что это и будет залогом победы.
Министры иностранных дел Армении, России и Азербайджана заявили, что с 12:00 часов 10 октября объявляется прекращение огня в гуманитарных целях для обмена телами погибших, военнопленными и другими задержанными - с одобрения Международного комитета Красного Креста (МККК) и в соответствии с критериями. Однако Азербайджан, игнорируя это решение, нарушил режим прекращения огня уже через несколько минут после его вступления в силу. Подразделения Армии обороны Арцаха прибегли к соответствующим мерам для пресечения атаки противника. Вечером 10 октября были обстреляны Степанакерт, Шуши и другие крупные города.