«Վեկտոր»-ը նշել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի գրանցման ամսաթիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսային վարակի դեմ պատվաստանյութը, որը մշակվել Է «Վեկտոր» կենտրոնի կողմից, պլանավորում են գրանցել հաջորդ շաբաթ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է կենտրոնի ղեկավար Ռինատ Մակսյուտովը:
«ԷպիՎակԿորոնա» պատվաստանյութի գրանցման պլանավորված ամսաթիվը 2020 թվականի հոկտեմբերի 15-ն Է»,-ճշտել Է նա ստոպկորոնավիրուս.ռֆ պորտալին տված հարցազրույցում:
Պատրաստուկն առաջինը կստանան հետգրանցումային կլինիկական փորձարկումների մասնակիցները:
«Նաեւ կանցկացնեն հետգրանցումային կլինիկական հետազոտություններ, որին կմասնակցեն 60-ից բարձր տարիքի 150 կամավորներ»,-նշել Է Մաքսյուտովը:
«ԷպիՎակԿորոնա»-ն կդառնա COVID-19-ի դեմ երկրորդ գրանցված պատվաստանյութը, առաջինը եղել Է «Սպուտնիկ V»-ն, որն ստեղծվել Է Գամալեյայի անվան համաճարակաբանության եւ մանրԷաբանության ազգային հետազոտական կենտրոնում (ՀՄԱՀԿ)՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի (ՌՈւՆՀ) հետ համատեղ:
Բացի այդ, կլինիկական թեստեր Է անցնում Չումակովի ինստիտուտի կողմից մշակված պատվաստանյութը: Ռուսաստանը վարակվածների թվով չորրորդ հորիզոնականում Է: Վերջին օրվա ընթացքում երկրում հայտնաբերել են ռեկորդային թվով՝ 12 հազար 126 նոր դեպքեր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В "Векторе" назвали дату регистрации вакцины от коронавируса
Вакцину от коронавирусной инфекции, разработанную центром "Вектор", планируют зарегистрировать на следующей неделе, заявил глава центраРинат Максютов.
"Планируемая дата регистрации вакцины "ЭпиВакКорона" — 15 октября 2020 года", — уточнил он в интервью порталу стопкоронавирус.рф.
Первым препарат введут участникам пострегистрационных клинических испытаний, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Также будет проведено отдельное пострегистрационное клиническое исследование, в котором примут участие 150 добровольцев старше 60 лет", — отметил Максютов.
"ЭпиВакКорона" станет второй зарегистрированной вакциной от COVID-19, первой была "Спутник V", созданная НИЦЭМ имени Гамалеи. Кроме того, клинические тесты проходит препарат, разработанный институтом Чумакова.
Россия остается на четвертой строчке по числу инфицированных. За последние сутки в стране выявили рекордное количество новых случаев — 12 126.