Համազգային դրամահավաքին մինչև 5 մլն դոլար փոխանցումների դեպքում ՀԲԸՄ-ն կկրկնապատկի գումարը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայ բարեգործական ընդհանուր միությունը, որը միացել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախաձեռնած համազգային դրամահավաքին, մինչև 5 մլն դոլարի շեմը կկրկնապատկի իր հետևորդների փոխանցումները:
«Միությունը կոչ էր արել իր բոլոր հետևորդներին միանալ համազգային դրամահավաքին. հիմա որոշել են մարտավարությունը փոխել և ավելի արդյունավետ դարձնել: Ավելի մեծ միջոցներ ներգրավելու համար ՀԲԸՄ-ն հայտարարում է, որ նրանք, ովքեր միության առանձին դրամահավաքին, որը համազգային դրամահավաքի մասն է, գումար փոխանցեն, միությունը կկրկնապատկի այդ գումարը՝ սահմանելով մինչև 5 մլն դոլարի շեմը: Այսինքն, եթե իրենց մոտ հավաքվի 5 մլն դոլար, միությունը այն կկրկնապատկի ևս 5 մլն դոլարով, եթե 1 մլն դոլար լինի, այն կկրկնապատկվի ևս 1 մլն դոլարով: Կրկնապատկման շեմը 5 մլն դոլարն է»,-
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանը:
Ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպմանը նա հայտնել էր, որ համազգային դրամահավաքը վերածվել է համազգային, համահայկական գլոբալ մեծ շարժման, որովհետև մարդիկ գումարներ են նվիրաբերում աշխարհի տարբեր ծայրերից: «Չկա մեծ կամ փոքր համայնք, որը չի մասնակցում այս ամենին: Մարդիկ գումարներ են ուղարկում. մեր գրասենյակի և մեր մյուս գործընկեր կազմակերպությունների, որոնք սփռված են ամբողջ աշխարհում, հեռախոսները չեն դադարում զանգերից ու այցերից»,- շեշտեց հիմնադրամի տնօրենը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր կառույցներին, կազմակերպություններին, անհատներին, քաղաքական կուսակցություններին, բարեգործական միություններին, որոնք աջակցում են իրենց:
Հիմնադրամի տնօրենի հավաստիացմամբ՝ մենք պետք է ունենանք ամուր թիկունք, որ կարողանանք հաջողություններ գրանցել առաջնագծում: «Առանց ամուր թիկունքի մեր հաջողությունները կուշանան, ուստի խնդրում եմ բոլորին՝ հնարավորինս ակտիվ լինել: Մենք պետք է մեծ գումարներ հավաքենք: Ես չեմ ուզում ուղղակի նշել երկրներ կամ քաղաքներ, որոնք միացել են մեզ, բայց պետք է ասեմ, որ Վլադիվոստոկից, Ավստրալիայից, ամբողջ Եվրոպայից, Հյուսիսային Աֆրիկայից, ԱՄՆ-ից մեզ աջակցում են: Միացել են համայնքներ, որոնք երբեք ակտիվ չեն եղել. օրինակ՝ Քլիվլենդը»,- տեղեկացրեց Հայկակ Արշամյանը:
Անդրադառնալով հիմնադրամի հոսքերով եկած գումարների տնօրինմանը՝ նա նշեց, որ գումարները տնօրինվում են միասնական որոշմամբ, և հիմնադրամից ոչ ոք անհատապես որոշում չի կայացնում:
Հավաքված գումարներն ուղղվում են թիկունքի ամրապնդմանը. կարող են օգտագործվել մեքենաների համար, մարտերում վիրավորվածների բուժման, առողջապահական սարքավորումների գնման, այլ հումանիտար նպատակով:
«Հայաստան»համահայկականհիմնադրամի«Մենքենք,մերսահմանները.բոլորսԱրցախիհամար»դրամահավաք-արշավիշրջանակումհավաքվելէավելիքան29 մլնԱՄՆդոլար:

ВАБС удвоит сумму своих переводов в общенациональный сбор средств
Всеармянский благотворительный союз, который присоединился к общенациональному сбору средств, инициированному Всеармянским фондом “Айастан”, удвоит свои переводы в пределах 5 миллионов долларов.
“ВАБС призвал всех своих сторонников присоединиться к общенациональной акции по сбору средств. Они решили изменить тактику сбора, чтобы сделать ее более эффективной. То есть будут удваиваться суммы переводов в пределах 5 млн долларов”.
Об этом «Арменпресс» сказал директор Всеармянского фонда “Айастан” Айкак Аршамян.
Ранее на встрече с журналистами он сообщил, что общенациональный сбор средств превратился в общенациональное, общеармянское глобальное большое движение, поскольку деньги переводят люди из разных уголков мира. Люди присылают деньги на номера нашего фонда и других наших партнерских организаций, которые разбросаны по всему миру, не перестают звонить и посещать нас”, - сказал директор фонда, поблагодарив все структуры, организации, частных лиц, политические партии, благотворительные организации, которые их поддерживают.
По словам директора фонда, чтобы добиться успеха на передовой, у нас должна быть сильный тыл. Без сильной поддержки наши успехи будут запаздывать, поэтому я прошу всех быть как можно активнее. Нам нужно собрать много денег. Я не хочу упоминать все присоединившиеся к нам страны или города, но должен сказать, что нас поддерживают Владивосток, Австралия, вся Европа, Северная Африка, США. Присоединились даже организации, которые никогда не были активными. Например, из Кливленда”, - сказал Айкак Аршамян. Касаясь распоряжения деньгами, поступившими по каналам фонда, он отметил, что суммами распоряжаются единым решением, и никто из фонда не принимает решения индивидуально.
Собранные деньги направляются на укрепление тыла. Могут быть использованы для техники, для лечения раненых в боях, для покупки медицинского оборудования и для других гуманитарных целей.
Всеармянским фондом “Айастан” в рамках кампании по сбору средств: “Мы и наши границы. Все для Арцаха” уже собрано более $ 29 млн.