Վարձկանների ներգրավմամբ Ադրբեջանը և Թուրքիան սպառնում են աշխարհի  անվտանգությանը. ԱՀ ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարություն է տարածել Արցախի դեմ ագրեսիայում Ադրբեջանիև Թուրքիայիկողմից օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայտարարությամբ ընդգծվել է, որ, արհամարհելով միջազգային համակեցության տարրական կանոնները, դիտավորյալ և սիստեմատիկ կերպով խախտելով իրենց ստանձնած պարտավորությունները, իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ վարելովհանցավոր գիծ՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան ոչ միայն բացահայտորեն հակադրվում են ողջ համաշխարհային հանրությանը, այլև ուղղակիորեն սպառնում են նրա անվտանգությանը:
«Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիային Ադրբեջանի կողմից տարբեր ահաբեկչական և ծայրահեղական կազմակերպությունների հետ փոխկապակցված օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների ներգրավվածության մասին տեղեկատվությունը փաստաթղթային ապացույցներ է ստանում: Ըստ բազմաթիվ տվյալների, այդ թվում` տարբեր անկախ աղբյուրներից ստացված, Թուրքիան Մերձավոր Արևելքի երկրներում հավաքագրել է մի քանի հազար օտարերկրյա զինյալներ ու վարձկաններ և իր տարածքով նրանց տեղափոխում է Ադրբեջան` Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողություններին անմիջական մասնակցության համար: Նրանցից ոմանք արդեն հասցրել են իրենց բացահայտել Արցախի Պաշտպանության բանակի դեմ մարտերում և կրել կորուստներ:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից կիրառվող մեթոդները, որոնք բնորոշ են վտարյալ պետություններին, լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում ոչ միայն Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության, այլև տարածաշրջանի բոլոր երկրների և, ընդհանրապես, միջազգային աշխարհակարգի համար: Տեղին ենք համարում վերստին հիշեցնել, որ Ադրբեջանը1991-1994թթ. պատերազմի ընթացքում նույնպես դիմել է օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների օգնությանը: Սակայն այս քայլը Ադրբեջանին չօգնեց խուսափել ռազմական պարտությունից: Օտարերկրյա զինյալներին և վարձկաններին հակամարտության գոտում ներգրավելը դարձել է հիմնական գործոն՝ Ադրբեջանը վերածելու 1990-ական թթ. կեսերին և վերջին դեպի Ռուսաստան և եվրոպական երկրներ թմրանյութերի տեղափոխման տարանցիկ երկիր, ինչպես նաև ահաբեկիչների համար փոխաբեռնման կետ, որտեղ իրականացվում էր նրանց ահաբեկչական գործունեության կազմակերպումն ու սուբսիդավորումը: Այս սցենարի կրկնությունից խուսափելու համար միջազգային հանրությունն արդեն այս պահին պետք է վճռական քայլեր ձեռնարկի:
Այս առումով հարկ է նշել, որ օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների օգտագործումը, հավաքագրումը, ֆինանսավորումը, պաշտպանությունը և վերապատրաստումը արգելվում են բազմաթիվ միջազգային իրավական նորմերով, որոնք պարտադիր են, այդ թվում` Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար: Ավելին՝ գիտակցելով օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների գործունեության դեմ հավաքական պայքարի կարևորությունը` միջազգային հանրությունը պետություններին պարտավորեցնում է կանխել և կասեցնել նման պրակտիկան:
Արհամարհելով միջազգային համակեցության տարրական կանոնները, դիտավորյալ և սիստեմատիկ կերպով խախտելով իրենց ստանձնած պարտավորությունները, իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ վարելովհանցավոր գիծ՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան ոչ միայն բացահայտորեն հակադրվում են ողջ համաշխարհային հանրությանը, այլև ուղղակիորեն սպառնում են նրա անվտանգությանը:
Վերստին ընդգծում ենք, որ ներկա պայմաններում, երբ միջազգային հանրության կողմից խաղաղության կոչերը ոչ միայն մերժվում են, այլև Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության կողմից ենթարկվում են կոշտ քննադատության, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերականգնման ամենակարճ ճանապարհը Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

With involvement of mercenaries Azerbaijan and Turkey threaten world’s security – Artsakh MFA
STEPANAKERT, OCTOBER 2, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh has issued a statement over the involvement by Azerbaijan and Turkey of foreign fighters and mercenaries in the aggression against Artsakh, the MFA told Armenpress.
“Reports on the involvement by Azerbaijan of foreign fighters and mercenaries affiliated with various terrorist and extremist organizations in the aggression against the Republic of Artsakh are receiving documentary evidence. According to numerous reports, including from various independent sources, Turkey has recruited several thousand foreign fighters and mercenaries in Middle East countries and through its territory has been transferring them to Azerbaijan for direct participation in hostilities against the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia. Some of them have already taken part in the battles against the Artsakh Defence Army and suffered losses.
The methods used by Azerbaijan and Turkey that are inherent to rogue countries, pose a serious security threat not only to the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia, but also to all countries of the region and the international order as a whole. We recall that during the war of 1991-1994, Azerbaijan also resorted to the help of foreign fighters and mercenaries. However, this did not help Azerbaijan to avoid a military defeat. Involvement of foreign fighters and mercenaries in the conflict zone was the main factor that contributed to the transformation of Azerbaijan in the mid and late 1990s into a transit country for smuggling of drugs to Russia and Europe, as well as a transit point for terrorists, where the organization and financing of their terrorist activities was carried out. In order to avoid a repetition of such a scenario, the international community must take decisive steps right now.
In this regard, it should be noted that the use, recruitment, financing, protection and training of foreign fighters and mercenaries is prohibited by numerous international legal norms, which are binding, including for Azerbaijan and Turkey. Moreover, realizing the importance of collective fight against the activities of foreign fighters and mercenaries, the international community obliges states to prevent and suppress such practices.
Neglecting the elementary rules of international co-existence, deliberately and systematically violating their own commitments, pursuing a criminal line in their foreign policy, Azerbaijan and Turkey not only openly oppose themselves to the world community, but also directly threaten its security.
We emphasize that in the current situation, when the calls of the international community for peace are not only rejected, but also subjected to harsh criticism from the political leadership of both Turkey and Azerbaijan, the shortest path to restoring peace and stability in the region is the international recognition of the Republic of Artsakh”.