Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի Դաշնության համար կարևոր է Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը, և Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի՝ հուլիսի 16–17-ին Ռուսաստան կատարելիք պաշտոնական այցին ընդառաջ։
«Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը կարևոր են մեզ համար։ Ինչպես նախկինում, մենք պատրաստ ենք տրամադրել պահանջված աջակցություն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման գործում, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման, սահմանազատման և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերում»,-ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հուլիսի 16-17-ը պաշտոնական այցով կգտնվի Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Նախատեսվում է, որ նա կհանդիպի և կբանակցի ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։

Москва готова содействовать полному урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном. МИД РФ
Мир и стабильность на Южном Кавказе очень важны для Российской Федерации, и Москва готова поддержать полную нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении МИД России, опубликованном накануне официального визита министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова в РФ 16-17 июля.
“Для нас важны мир и стабильность на Южном Кавказе. Как и прежде, готовы оказать востребованное содействие в полной нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, в т.ч. по вопросам заключения мирного договора, делимитации границы, разблокирования коммуникаций”, — говорится в заявлении МИД России.
16-17 июля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов совершит официальный визит в Российскую Федерацию. Ожидается, что он встретится и проведет переговоры с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.