Նյու Յորքում հանդիպել են ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու Իռլանդիայի կլիմայի, էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի պետքարտուղարը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Իռլանդիայի կլիմայի, էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի պետքարտուղար Ունա Բաքլիի հետ։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել բազմակողմ հարթակների և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև առկա համագործակցությունը` կարևորելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ փոխգործակցության հետագա ընդլայնումը։
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և Ունա Բաքլին քննարկել են Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության COP17 համաժողովին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Իռլանդիայի, այդ թվում` որպես ԵՄ նախագահողի, միջև համագործակցության հնարավորություններին։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է Համաժողովի շրջանակներում կայանալիք Առաջնորդների գագաթնաժողովին և բարձրաստիճան նախարարական հատվածին բարձր մակարդակով մասնակցության ապահովման կարևորությունը` Համաժողովի քաղաքական արդյունքներն առավել ամրապնդելու և կենսաբազմազանության միջազգային օրակարգի առաջմղմանը նպաստելու համար։

Замглавы МИД Армении провел встречу с госсекретарем Департамента окружающей среды, климата и коммуникаций Ирландии
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян 15 июля в Нью-Йорке провел встречу с госсекретарем Департамента окружающей среды, климата и коммуникаций Ирландии Уной Бакли (Oonagh Buckley).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники высоко оценили существующее сотрудничество между Арменией и Ирландией в рамках многосторонних площадок и международных организаций, подчеркнув важность дальнейшего расширения взаимодействия по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Роберт Абисогомонян и Уна Бакли обсудили работы, проводимые в преддверии предстоящей в Армении конференции по биоразнообразию COP17. В этом контексте были затронуты возможности сотрудничества между Арменией и Ирландией, в том числе как председательствующей в ЕС страной.
Замглавы МИД Армении подчеркнул важность обеспечения участия на высоком уровне в саммите лидеров и высокопоставленном министерском сегменте, которые пройдут в рамках конференции, для еще большего укрепления политических результатов конференции и содействия продвижению международной повестки биоразнообразия.