Չեխիայում կվերականգնեն արտակարգ դրության ռեժիմը կորոնավիրուսի տարածման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի կառավարությունը սեպտեմբերի 30-ին կայանալիք արտահերթ նիստում պետք Է որոշում ընդունի կորոնավիրուսի տարածման պատճառով արտակարգ դրության ռեժիմի վերականգնման վերաբերյալ: Սեպտեմբերի 29-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է նախարարների կաբիենտի ղեկավար Անդրեյ Բաբիշը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չորեքշաբթի օրը ես նշանակել եմ կառավարության արտահերթ նիստ, որտեղ մենք, առողջապահության նախարար Ռոման Պրիմուլայի առաջարկությամբ, պետք Է հավանություն տանք արտակարգ դության ռեժիմի սահմանմանը,- ընդգծել Է վարչապետը:- Համաճարակաբանական իրավիճակը հանրապետությունում խիստ անհանգստություն Է հարուցում: Դա (մարտի 12-ից մինչեւ մայիսի 17-ը գործած արտակարգ դրության ռեժիմի վերականգնումը – ծանոթ. խմբ.) անհրաժեշտություն Է»:
Հանրապետության խորհրդարանի ստորին պալատը, որտեղ կառավարությունը հենվում Է պատգամավորների մեծամասնության աջակցության վրա, ինչպես կարծում են Պրահայի քաղաքագետները, առանց ուշացումների կհաստատեն իշխանությունների նախաձեռնությունը, որոնք նպատակամղված են կորնավիրուսի դեմ պայքարի խիստ միջոցների իրականացմանը:
Ընդդիմության ներկայացուցիչները նույնպես արտահայտվում են արտակարգ դրության ռեժիմի վերականգնման օգտին: Համավարակի սկզբից ի վեր Չեխիայում, որի բնակչությունը կազմում Է շուրջ 10,7 միլիոն, ախտահարվածների ընդհանուր թիվը կազմում Է 65 883: Անցած գրեթե յոթ ամսում կորոնավիրուսի հարուցած բարդություններից մահացել Է Չեխիայի 618 բնակիչ:
Այդ թիվը 12-ով աճել Է նախորդ օրվա համեմատությամբ: Առողջացել Է 31 799 քաղաքացի: Այս պահին հանրապետությունում բուժում Է անցնում 33 466 կորոնավիրուսով հիվանդ: Դա ռեկորդային ցուցանիշ Է համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում: Հոսպիտալացված Է 820 հիվանդ: Նրանցից 187-ի վիճակը բժիշկները գնահատում են որպես ծանր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Чехии восстановят режим чрезвычайной ситуации из-за распространения коронавируса
Правительство Чехии на внеочередном заседании в среду должно принять решение о восстановлении режима чрезвычайной ситуации из-за распространения коронавируса. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил журналистам во вторник глава кабмина Андрей Бабиш.
"На среду я назначил внеочередное заседание правительства, на котором мы, по предложению министра здравоохранения Романа Прымулы, должны одобрить введение режима чрезвычайной ситуации, - подчеркнул премьер. - Эпидемиологическая обстановка в республике вызывает острое беспокойство. Это (восстановление действовавшего с 12 марта до 17 мая режима ЧС - прим. ТАСС) необходимость".
Нижняя палата парламента республики, в которой правительство опирается на поддержку большинства депутатов, без задержек, как считают пражские политологи, будет утверждать инициативы властей, направленные на реализацию жестких мер по борьбе с коронавирусом. Представители оппозиции также высказываются за восстановление режима ЧС.
С начала пандемии общее количество инфицированных в Чехии, население которой составляет около 10,7 млн граждан, составило 65 883. За прошедшие почти семь месяцев от вызываемых коронавирусной инфекцией осложнений умерли 618 жителей Чехии. Эта цифра возросла на 12 по сравнению с предыдущим днем. Выздоровели 31 799 граждан. На данный момент в республике лечение проходят 33 466 пациентов с коронавирусом. Это рекордный показатель за все время пандемии. Госпитализированы 820 больных. Состояние 187 из них медики оценивают как тяжелое.