«Մինոգա» նորագույն ուղղաթիռի առաջին նմուշը կստեղծեն մինչեւ 2025 թվականը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ռազմածովային նավատորմի համար «Մինոգա» նորագույն ուղղաթիռի փորձնական նմուշը կստեղծվի եւ օդ կբարձրանա 2025 թվականին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է «Ռուսաստանի ուղղաթիռներ» հոլդինգի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Բոգինսկին:
«Հինգ տարում մենք կկարողանանք ստեղծել առաջին թռիչքային նմուշը, որը պատրաստ կլինի կատարել առաջին «առկախումը»: Ես ճշտապահորեն կասեի, որ փորձնական նմուշը մենք կստանանք 2025 կամ 2026 թվականին: Դա մեծ համալիր աշխատանք Է, որը «Ռուսաստանի ուղղաթիռները» կատարում Է «Ռոստեխի» մյուս ձեռնարկությունների հետ միավորված»,-ասել Է նա:
Հեռանկարային տախտակամածային ուղղաթիռի (ավելի վաղ հայտնի Էր որպես «Մինոգա») փորձա-կոնստրուկտորական աշխատանքի անցկացման պարտավորագիրն ստորագրվել Էր ՌԴ պաշտպանության նախարարության եւ «Ռուսաստանի ուղղաթիռներ» հոլդինգի կողմից՝ «Բանակ-2020» համաժողովի շրջանակներում: Ավելի վաղ ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրեյ Շիբիտովը լրագրողներին հայտնել Էր, որ նոր տախտակամածային ուղղաթիռը կփոխարինի Կա-27-ին:

Первый образец новейшего вертолета "Минога" создадут к 2025 году
Опытный образец новейшего вертолёта для ВМФ России "Минога" будет создан и поднимется в воздух в 2025 году.Как передает Арменпресс, об этом заявил интервью РИА Новости гендиректор холдинга "Вертолёты России"Андрей Богинский.
"За пять лет мы сможем создать первый лётный образец, который будет готов совершить первое "висение". Я бы аккуратно сказал, что опытный образец мы получим в 2025 или 2026 году. Это большой комплекс работ, который "Вертолеты России" ведут в кооперации с другими предприятиями "Ростеха", - сказал он.
Контракт на проведение опытно-конструкторской работы по созданию перспективного палубного вертолёта (ранее известен как "Минога") был подписан Минобороны РФ и холдингом "Вертолёты России" в рамках форума "Армия-2020". Ранее замгендиректора компанииАндрей Шибитовсообщал журналистам, что новый палубный вертолет сменитКа-27.