Լիբանանի վարչապետը հրաժարական է տվել՝ կառավարության ձևավորումը ձախողելու պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի վարչապետ Մուսթաֆա Ադիբը հրաժարական է տվել՝ կառավարության ձևավորման ջանքերի տապալումից հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Russia Today-ը:
Մուսթաֆա Ադիբն իր հրաժարականի մասին հայտնել է նախագահ Միշել Աունի հետ հանդիպումից հետո՝ ասելով, որ չի կարողացել իրականացնել կառավարություն ձևավորելու՝ իր առջև դրված առաջադրանքը: Նա ավելի քան մեկ ամիս պայքարում էր անկուսակցական կաբինետ ստեղծելու համար:
Անցյալ շաբաթ Լիբանանին նախագահ Աունը նախազգուշացրել էր, որ չկա քաղաքական փակուղի, որը խոչընդոտել է նոր կառավարության ստեղծմանը՝ կանխատեսելով, որ Լիբանանը «դժոխք կդառնա», եթե կարգավորում չհաջողվի:

Adib announced his resignation after meeting with President Michel Aoun on Saturday, saying that he was not able to fulfill the“task of forming the government.”He had struggled for more than a month to create a non-partisan cabinet.
Aoun warned last week that there was no clear solution to the political gridlock that has prevented the creation of a new government, predicting that Lebanon would go“to hell”if a settlement wasn’t reached.
Cabinet positions were supposed to be filled by mid-September.
The crisis comes after a horrific explosion in the capital of Beirut on August 4, which killed more than 200 people and prompted the entire government to step down.