Արեւելյան Միջերկրականի երկրներն ստորագրել են գազի կազմակերպության ստեղծման համաձայնագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւելյան Միջերկրականի պետություններն ստորագրել են գազի կազմակերպության ստեղծման համաձայնագիր՝ կենտրոնակայանը Կահիրեում: Այդ մասին հայտնել Է Եգիպտոսի նավթի եւ հանքային պաշարների նախարարությունը, որտեղ սեպտեմբերի 22-ին տեղի Է ունեցել Արեւելյան Միջերկրականի երկրների գոյություն ունեցող գազի ֆորումը յոթ մասնակից երկրների ներկայացուցիչների մասակցությամբ լիարժեք կազմակերպության վերափոխելու Խարտիայի ստորագրման արարողությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ֆորումը, որն ստեղծվել Է 2019 թվականին, նպատակամիտված Է տարածաշրջանային Էներգետիկական շուկայի ստեղծմանը, առեւտրական հարաբերությունների ամրապանդմանը եւ մասնակից երկրներում պահանջարկի եւ առաջարկի բավարարմանը»,- մեջբերում Է Al Arabiya հեռուստաալիքը գերատեսչության հայտարարությունը: Հաղորդագրության մեջ նշված Է, որ նոր կազմակերպությունը կոչված Է ապահովելու Արեւելյան Միջերկրականի տարածաշրջանից Եվրոպա եւ այլ պետություններ բնական գազի արտահանումը:
Ինչպես սեպտեմբերի 21-ին հայտարարել Է Իսրայելի Էներգետիկայի նախարար Յուվալ Շտայնիցը, «Գազի արեւելամիջերկրական ֆորումը, որը մինչեւ հիմա սոսկ քննարկումների հարթակ Էր, փաստորեն վերածվում Է միջազգային կազմակերպության»: Նոր տարածաշրջանային կառույցի կանոնադրության վրա տեսախորհրդաժողովի ռեժիմով աշխատել են Եգիպտոսի, Իսրայելի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Հորդանանի, Պաղեստինի եւ Իտալիայի Էներգետիկայի նախարարների ներկայացուցիչները: «Մենք ձգտում ենք դառնալու տարածաշրջանային Էներգետիկական կենտրոն»,- խարտիան ստորագրելուց հետո հայտարարել Է Եգիպտոսի նավթի եւ հանքային պաշարների նախարար Թարիք ալ Մուլլան: Կահիերում շահագրգռված են կազմակերությանը երկու երկրների՝ Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի միացման հարցում: 2018 թվականի սեպտեմբերին Կահիրեն հրաժարվել Է գազի ներմուծումից՝ անցնելով լիակատար ինքնաապահովման: Դեռ ավելին, Եգիպտոսը հայտարարել Է արտասահմանին մատակարարումները վերսկելու պատրաստակամության մասին: Նույն թվականին Եգիպտոսը եւ Կիպրոսն ստորագրել են Միջերկրական ծովի հատակով խողովակաշար գցելու համաձայնագիր՝ հեղուկացված բնական գազը Եվրոպայի երկրներ վերաարտահանելու նպատակով: Եգիպտոսը նաեւ պատրաստակամություն Է հայտնել իսրայելական գազը Եվրոպա փոխադրելու հեղուկացված գազի եգիպտական կայանքներով: Հորդանինի հետ կնքվել Է բնական գազի մատակարարումների պարտավորագիր Աքաբայի քիմիական համալիրի նպատակաների համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Страны Восточного Средиземноморья подписали соглашение о создании газовой организации
Государства региона Восточного Средиземноморья подписали соглашение о создании региональной газовой организации со штаб-квартирой в Каире. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщило Министерство нефти и минеральных ресурсов Египта, где во вторник прошла церемония подписания Хартии о преобразовании существующего газового форума стран Восточного Средиземноморья в полноценную организацию с участием представителей семи стран-участниц.
"Форум, созданный в 2019 году, нацелен на создание регионального энергетического рынка, укрепление торговых отношений и удовлетворение спроса и предложения в странах-участницах", - приводит телеканалAlArabiyaзаявление ведомства. В сообщении отмечается, что новая организация призвана обеспечивать и продвигать экспорт природного газа из региона Восточного Средиземноморья в Европу и другие государства. Как заявил в понедельник министр энергетики Израиля Юваль Штайниц, "Восточно-Средиземноморский газовый форум, который до сих пор был лишь площадкой для дискуссий, фактически превращается в международную организацию".
Над уставом новой региональной структуры в режиме видеоконференции работали представители министров энергетики Египта, Израиля, Греции, Кипра, Иордании, Палестины и Италии. "Мы стремимся к тому, чтобы стать региональным энергетическим центром", - заявил после подписания хартии египетский министр нефти и минеральных ресурсов Тарик аль-Мулла. В Каире заинтересованы в присоединении к организации других стран, в частности Франции и США.
В сентябре 2018 года Каир отказался от импорта газа, выйдя на полное самообеспечение. Более того, Египет заявил о готовности возобновить поставки за рубеж. В том же году Египет и Кипр подписали соглашение о прокладке трубопровода по дну Средиземного моря с целью реэкспорта сжиженного природного газа в страны Европы. Египет выразил также готовность транспортировать израильский газ в Европу через египетские установки по сжижению газа. С Иорданией был заключен контракт на поставки природного газа для целей химического комплекса в Акабе.