Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում Անկախության տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՌՄ«ԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստացել օտարերկրյա մի շարք պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներից: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը, որում ասված է.
Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից Ձեզ եմ հղում ջերմ շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքները՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի` Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Բուլղարիան բարձր է գնահատում տարիների ընթացքում Հայաստանի հետ ձևավորված գերազանց երկխոսությունն ու արդյունավետ համագործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում, որոնք հիմնված են մեր բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև առկա մշակութային առնչությունների, դարավոր կապերի և ընդհանուր արժեքների վրա: Մենք վճռականորեն աջակցում ենք ձեր երկրին Եվրամիության հետ մերձեցման ճանապարհին, ինչպես նաև ձեր կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները, որոնք նպատակաուղղված են ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության սկզբունքների ամրապնդմանը:
Թույլ տվեք նաև օգտվել այս հաճելի հնարավորությունից և իմ գոհունակությունը հայտնել այս տարվա փետրվարին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում կայացած մեր հանդիպման կապակցությամբ: Հուսով եմ, որ համաշխարհային կորոնավիրուսային համաճարակի հետ կապված իրավիճակի կարգավորումից հետո դուք հնարավորություն կունենաք իրականացնել ձեր պաշտոնական այցը Բուլղարիա, ինչը, անկասկած, լրացուցիչ խթան կհաղորդի բոլոր ոլորտներում մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Մաղթելով ձեզ առողջություն և հաջողություն Ձեր պատասխանատու գործունեության իրականացման գործում՝ ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Գերազանցություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Անկախության տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Ժոմարտ Տոկաևը: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի
Ընդունեք սրտանց շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանարապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ։
Այսօր Ձեր ղեկավարությամբ իրականացվող կարևոր բարեափոխումներն ամուր հիմք են ստեղծում Հայաստանի հետագա զարգացման և առաջխաղացման համար, ինչպես նաև նոր հնարավորություններ են ընձեռում մեր երկրների միջև արգասաբեր համագործակցության համար։
Համոզված եմ՝ համատեղ ջանքերի շնորհիվ Ղազախստանի և Հայաստանի միջև բազմադարյա բարեկամության և փոխշահավետ համագործակցության վրա հիմնված հարաբերությունները հետագահում ևս կամրապնդվեն ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական ինտեգրացիայի շրջանակներում։
Մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Նիկոլ Վովայի, հետագա հաջողություններ պետական պատասխանատու պաշտոնում, իսկ բարեկամ Հայաստանի ժողովրդին՝ բարեկեցություն և բարգավաճում»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Ղազախաստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, որում, մասնավորապես, ասված է.
Ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ։
Տարեցտարի Ձեր երկիրը բարձրացնում է իր հեղինակությունը պետականության ամրապնդման, սոցիալ-տնտեսական զարգացման, Եվրասիական տնտեսական միությունում հեղինակության ամրապնդման հարցում։ Ցանկանում եմ բարեկամ Հայաստանին դինամիկ զարգացում և բարգավաճում ապագայում։
Ուրախ եմ, որ համագործակցությունը Ղազախստանի և Հայաստանի միջև զարգանում է փոխընբռնման հիման վրա։ Վստահ եմ՝ երկկողմ համագործակցությունը մեր երկրների միջև հետագայում նույնպես կզարգանա։
Օգտվելով առիթից, հարգելի Նիկոլ Վովայի, մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և բարեկեցություն, իսկ Հայաստանի ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»։
Տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված շնորհավորական ուղերձում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության վարչապետ Մուստաֆա Մադբուլին նշել է.
«Եգիպտոսի ժողովրդի, կառավարության և անձամբ իմ անունից Ձեզ եմ հղում անկեղծ շնորհավորանքներ Հայաստանի Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Հուսով եմ, որ մեր երկրների միջև ավանդական և գերազանց հարաբերությունները կզարգանան և առաջ կմղվեն՝ ի շահ մեր ժողովուրդների:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ Ձերդ Գերազանցության գործունեությանը հետագա հաջողություններ, իսկ Հայաստանի ժողովրդին՝ առաջընթաց և բարեկեցություն:
Ընդունեք,ՁերդԳերազանցություն,խորինհարգանքներիսհավաստիքը»:
Տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Տաջիկստանի Հանրապետություն նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ հղում եմ Ձեզ և ձեր երկրի բարեկամ ժողովրդին անկեղծ շնորհավորանքներս ու լավագույն մաղթանքներս:
Հույս եմ հայտնում, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված տաջիկ-հայկական միջպետական երկխոսությունը հետագայում ևս կշարունակի վերընթաց զարգացումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Ցանկանում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երջանկություն և հաջողություններ, իսկ Հայաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարօրություն և բարգավաճում»:
Անկախության տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փոխնախագահ, վարչապետ և Դուբայի կառավարիչ Շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ Ալ-Մաքթումը: Ուղերձում նշված է.
«Պատիվ ունեմ Ձերդ Գերազանցությանը հղելու ամենաջերմ շնորհավորանքներս և բարեմաղթաքներս՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Մաղթում եմ Ձերդ Գերազանցությանը քաջառողջություն և երջանկություն, իսկ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն ու բարեկամ ժողովրդին՝ առաջընթաց և բարգավաճում:
Ընդունեք խնդրեմ անկեղծ շնորհավորանքներս և հարգանքներիս հավաստիքը»:
Անկախության տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Զինված ուժերի գերագույն փոխհրամանատար Մուհամմադ Բին Զայեդ Ալ Նահյան: Ուղերձում ասված է.
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Իրաքի Հանրապետության նախարարների խորհրդի ղեկավար Մուստաֆա Ալ-Քազիմին:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ,
Մեծարգո պարոն Նիկոլ Փաշինյան,
Ջերմագին ողջույններով,
Մեր և Իրաքի Հանրապետության կառավարության և ժողովրդի անունից Ձեզ ենք հղում մեր ջերմագին շնորհավորանքները՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի կապակցությամբ և օգտվելով առիթից՝ հաստատում ենք մեր երկու բարեկամ երկրների միջև փոխադարձ շահի վրա հիմնված բազմաոլորտ համագործակցությունն ու բարեկամական հարաբերությունները:
Ձեզ մաղթում ենք քաջառողջություն և երջանկություն, իսկ Ձեր երկրին՝ ընդհանուր բարօրություն ու բարգավաճում:
Ընդունեք, խնդրում ենք, մեր խորին հարգանքն ու գնահատանքը»,-ասված է Մուստաֆա Ալ-Քազիմի ուղերձում:
Անկախության տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը: Ուղերձում ասված է.
Թուրքմենստանի ժողովրդի և կառավարության, ինչպես նաև անձամբ իմ անունից փոխանցում եմ Ձեզ և ի դեմս Ձեզ՝ Հայաստանի Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին, սրտանց շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքներս Ձեր երկրի Անկախության օրվա առթիվ։
Համոզված եմ, որ մեր բարեկամական երկրների միջև ձևավորված համագործակցության բարձր մակադակը և փոխըմբռնումը կծառայեն որպես ամուր հենք Թուրքմենստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման և ամրապնդման համար՝ ի շահ մեր երկրների ժողովուրդների։
Օգտվելով նման հաճելի հնարավորությունից՝ անկեղծ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և երջանկություն, իսկ Հայաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն, հետագա առաջխաղացում և բարգավաճում»:
Անկախության տոնի առթիվ ՀՀ վարչապետին ուղղված Մոլդովայի Հանրապետության վարչապետ Իոն Կիկուի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն վարչապետ,
Մոլդովայի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից խնդրում եմ, ընդունեք ամենաջերմ շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ։ Այս նշանակալի օրը ցանկանում եմ մաղթել հայ ժողովրդին խաղաղություն, ամենայն բարիք և նորանոր ձեռքբերումներ երկրի հետագա զարգացման և բարգավաճման ճանապարհին։
Գոհունակությամբ նշելով Մոլդովայի և Հայաստանի միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում կառուցողական երկխոսությունը՝ հաստատում եմ Մոլդովայի Հանրապետության կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համատեղ հետագա աշխատանքը՝ օգտագործելով երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ամբողջական ներուժը՝ ի շահ մեր երկրների ժողովուրդների։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ, պարոն վարչապետ, քաջառողջություն և հաջողություն Ձեր պատասխանատու գործունեության մեջ, ինչպես նաև խնդրում եմ, ընդունեք հարգանքիս խորին հավաստիքը»։
Անկախության օրվա առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ինդոնեզիայի Հանրապետության նախագահ Ջոկո Վիդոդոն: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, Ինդոնեզիայի Հանրապետության կառավարության և ժողովրդի անունից իմ անկեղծ շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքներն եմ հղում ՀՀ կառավարությանը և Հայաստանի ժողովրդին:
Ներկայումս Ինդոնեզիայի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունները ներդաշնակ զարգանում են՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա: Երկու երկրները խթանել են համագործակցությունը առևտրի և ներդրումների, սոցիալական և մշակութային, գիտության և տեխնոլոգիաների, բարձրագույն կրթության և հումանիտար ոլորտներում:
Համագործակցության մասին վերջին շրջանակային համաձայնագիրը, որը մենք ստորագրեցինք 2019-ի հունիսին Երևանում, վերաբերում էր գիտությանը, տեխնոպարկին, ինչպես նաև տեխնոլոգիական ինկուբատորին:
2019-ին ՀՀ կառավարությունը, համագործակցելով «Անտարա» լրատվական գործակալության հետ, հրատարակեց «Հայաստան, լեգենդների երկիր» գիրքը: Կարծում եմ, որ այն Ինդոնեզիայի ժողովրդին կխրախուսի այցելել և ավելի լավ ճանաչել Հայաստանը: Այս կապակցությամբ, թույլ տվեք շեշտել փոխադարձ շփումները խթանելու անհրաժեշտությունը:
Մեր տնտեսական հարաբերություններում առևտրի կշիռն օրեցօր ավելանում է: Վերջին հինգ տարիների ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառությունն աճել է 1,37% -ով: Այդուամենայնիվ, բարելավման լայն հնարավորություններ կան COVID-19 համավարակի ընթացքում և դրանից հետո:
Քանի որ այս տարի նշում ենք նաև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 28-ամյակը, ես վստահ եմ, որ երկու երկրների միջև առկա բարեկամության և համագործակցության սերտ կապերը կշարունակեն ընդլայնվել և ամրապնդվել առաջիկա տարիներին:
Ընդունեք, խնդրեմ, Ձերդ Գերազանցություն, իմ խորին հարգանքի հավաստիքը»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Խնդրում եմ ընդունել ամենաջերմ և անկեղծ շնորհավորանքները՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի կապակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը Ձեր գլխավորությամբ հետևողականորեն և անշեղորեն աշխատում է մասշտաբային խնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնք միտված են քաղաքական կյանքի հետագա ժողովրդավարացմանը, հասարակության համախմբմանը, պետության սոցիալ-տնտեսական արագացված զարգացմանը, միջազգային հարթակում նրա դիրքերի ամրապնդմանը։ Հայ ժողովրդի կողմից այդ ուղղությանը լայն աջակցությունը կասկած չի թողնում, որ Հանրապետության առջև ծառացած այդ խնդիրները հաջողությամբ կլուծվեն։
Բարձր ենք գնահատում Հայաստանի Հանրապետության կառուցողական ներդրումը ՀԱՊԿ ամենօրյա գործունեության, նրա համակողմանի կատարելագործման հարցում։
Այս հիշարժան օրը ցանկանում եմ մաղթել Ձեզ, հարգելի Նիկոլ Վովայի, քաջառողջություն, բարեկեցություն և մեծ հաջողություններ Ձեր պատասխանատու աշխատանքում՝ ի բարօրություն Հայաստանի ժողովրդի»,-ասված է ուղերձում։
Անկախության տոնի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը: Ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո Նիկոլ Վովայի,
Ընդունեք սրտանց շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ:
Հայաստանի պատմության պետական այս կարևոր հանգրվանը լավ առիթ է խոսելու ոչ միայն իրավական, իսկապես ազատ հայկական հասարակության ստեղծման գործում Ձեր ունեցած կարևոր դերի մասին, այլև Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման գործում Ձեր անձնական մեծ ներդրման մասին:
Մեծամասամբ Ձեր շնորհիվ է, որ հայ և եվրասիական այլ ժողովուրդների միջև հարաբերությունները շարունակում են կառուցվել բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ավանդույթների հիման վրա: Համոզված եմ, որ հետագա կառուցողական տնտեսական համագործակցությունը համապատասխանում է մեր ընդհանուր շահերին և նպաստում տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը:
Սրտանց մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Նիկոլ Վովայի, քաջառողջություն և հարատև բարեկեցություն, իսկ Հայաստանի Հանրապետությանը՝ խաղաղություն և բարգավաճում»։

Никол Пашинян получает поздравительные послания по случаю Дня независимости
По случаю Дня независимости Республики Армения премьер-министр Никол Пашинян получает поздравительные послания от лидеров иностранных государств и руководителей международных организаций. Об этом сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
По случаю праздника премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил премьер-министр Болгарии Бойко Борисов. В послании говорится:
От имени правительства Республики Болгария и от себя лично направляю Вам свои самые теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю Национального праздника Республики Армения - Дня независимости.
Болгария высоко ценит налаженные на протяжении многих лет прекрасный диалог и эффективное сотрудничество с Арменией на двусторонних и многосторонних платформах, которые основаны на существующих между нашими дружественными народами культурных отношениях, многовековых связях и общих ценностях. Мы решительно поддерживаем Вашу страну на пути к сближению с Европейским союзом, а также реформы Вашего правительства, направленные на укрепление принципов демократии и верховенства закона.
Позвольте воспользоваться этой приятной возможностью и выразить удовлетворение нашей встречей на полях Мюнхенской конференции по безопасности в феврале этого года. Надеюсь, что после нормализации ситуации, связанной с глобальной эпидемией коронавируса, у Вас будет возможность осуществить официальный визит в Болгарию, что, несомненно, придаст дополнительный импульс развитию наших двусторонних отношений во всех сферах.
Желаю Вам здоровья и успехов в Вашей ответственной деятельности. Примите, Ваше Превосходительство, заверения в моем глубоком уважении”.
По случаю Дня независимости премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев. В послании, в частности, говорится:
Примите мои искренние поздравления по случаю национального праздника Республики Армения - Дня независимости.
Осуществляемые сегодня под Вашим руководством важные реформы создают прочную основу для дальнейшего развития и продвижения Армении, а также открывают новые возможности для плодотворного сотрудничества между нашими странами.
Убежден, что благодаря совместным усилиям основанные на многовековой дружбе и взаимовыгодном сотрудничестве отношения между Казахстаном и Арменией и впредь будут укрепляться как в двустороннем формате, так и в рамках экономической интеграции в евразийском пространстве.
Желаю Вам, уважаемый Никол Воваевич, крепкого здоровья и дальнейших успехов в ответственной государственной должности, а дружественному народу Армении — благополучия и процветания”.
Премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил также первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. В послании, в частности, говорится:
Примите мои искренние поздравления с национальным праздником Республики Армения - Днем независимости.
С каждым годом Ваша страна повышает свой имидж в плане укрепления государственности, социально-экономического развития, усиления авторитета в Евразийском экономическом союзе. Желаю дружественной Армении динамичного развития и дальнейшего процветания.
Я рад, что сотрудничество между Казахстаном и Арменией развивается на основе взаимопонимания. Уверен, что двустороннее сотрудничество между нашими странами и в впредь будет развиваться.
Пользуясь случаем, уважаемый Никол Воваевич, желаю Вам крепкого здоровья и благополучия, а народу Армении - мира и процветания”.
В своем поздравительном послании премьер-министру Николу Пашиняну по случаю праздника премьер-министр Арабской Республики Египет Мустафа Мадбули отметил:
От имени народа, правительства Египта и от себя лично направляю Вам искренние поздравления по случаю Дня независимости Республики Армения.
Надеюсь, что традиционные и прекрасные отношения между нашими странами будут и впредь развиваться на благо наших народов.
Пользуясь случаем, желаю Вашему Превосходительству дальнейших успехов в деятельности, а народу Армении - прогресса и благополучия.
Примите, Ваше Превосходительство, заверения в моем глубоком уважении”.
По случаю Дня независимости Республики Армения поздравительное послание премьер-министру Николу Пашиняну направил президент Таджикистана Эмомали Рахмон. В послании, в частности, говорится:
По случаю Национального праздника Республики Армения - Дня независимости, направляю Вам и дружественному народу Вашей страны искренние поздравления и наилучшие пожелания.
Надеюсь, что основанный на взаимном уважении и доверии таджикско-армянский межгосударственный диалог будет и впредь восходяще развиваться во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Желаю Вам крепкого здоровья, счастья и успехов, а дружественному народу Армении - мира, благополучия и процветания”.
По случаю Дня независимости премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил вице-президент, премьер-министр Объединенных Арабских Эмиратов и правитель Дубая Мухаммед бен Рашид Аль Мактум. В послании говорится:
Имею честь направить Вашему Превосходительству самые теплые поздравления и пожелания по случаю Дня независимости Республики Армения.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и счастья, а правительству и дружественному народу Республики Армения - прогресса и процветания.
Примите, пожалуйста, искренние поздравления и заверения в моем глубоком уважении”.
По случаю Дня независимости премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил заместитель Верховного главнокомандующего вооруженными силами Объединенных Арабских Эмиратов Мухаммед бен Заид Аль Нахайян. В послании говорится:
Имею честь направить Вашему Превосходительству самые теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю Дня независимости Республики Армения.
Премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил также премьер-министр Республики Ирак Мустафа Каземи.
Премьер-министр Республики Армения,
Уважаемый господин Никол Пашинян,
С теплыми приветствиями,
От нашего имени и от имени народа и правительства Республики Ирак направляем Вам самые теплые поздравления по случаю Национального праздника Республики Армения и, пользуясь случаем, подтверждаем основанное на взаимной выгоде многоотраслевое сотрудничество и дружественные отношения между нашими двумя дружественными странами
Желаем Вам крепкого здоровья и счастья, а Вашей стране - всеобщего благополучия и процветания.
Примите, пожалуйста, заверения в моем глубоком уважении”.
По случаю Дня независимости премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов. В послании говорится:
Уважаемый Никол Воваевич!
От имени народа и правительства Туркменистана, а также от себя лично направляю Вам и в Вашем лице всему дружественному народу Республики Армения сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Дня независимости Вашей страны.
Убежден, что высокий уровень сотрудничества и взаимопонимания, сложившийся между нашими дружественными странами, послужит прочной основой для дальнейшего поступательного развития и укрепления двусторонних туркмено-армянских отношений во благо наших народов.
Пользуясь этой приятной возможностью, искренне желаю Вам крепкого здоровья и счастья, а дружественному народу Армении — мира, дальнейшего прогресса и процветания”.
В поздравительном послании премьер-министра Республики Молдова Иона Кику премьер-министру Республики Армения по случаю Дня независимости, в частности, говорится:
От имени правительства Республики Молдова и от себя лично прошу принять самые теплые поздравления по случаю Дня независимости Республики Армения. В этот праздничный день хочу пожелать армянскому народу мира, добра и новых достижений на пути дальнейшего развития и процветания страны.
С удовлетворением отмечая конструктивный характер молдавско-армянского диалога в областях, представляющих взаимный интерес, подтверждаю готовность правительства Республики Молдова к дальнейшей совместной работе с целью наиболее полного использования имеющегося потенциала двустороннего взаимовыгодного сотрудничества на благо наших стран и народов.
Пользуясь случаем, желаю Вам, господин премьер-министр, крепкого здоровья и успехов в Вашей ответственной деятельности и прошу принять уверения в моем глубоком к Вам уважении”.
По случаю Дня независимости Республики Армения поздравительное послание премьер-министру Николу Пашиняну направил президент Республики Индонезия Джоко Видодо. В послании, в частности, говорится:
По случаю 29-й годовщины Дня независимости Республики Армения от имени правительства и народа Республики Индонезия направляю искренние поздравления и наилучшие пожелания правительству Республики Армения и народу Армении.
В настоящее время гармонично развиваются основанные на взаимном уважении и доверии двусторонние отношения между Индонезией и Арменией. Две страны развивают сотрудничество в торговой, инвестиционной, социальной, культурной, научной, технологической, образовательной и гуманитарной сферах.
Последнее рамочное соглашение о сотрудничестве, которое мы подписали в июне 2019 года в Ереване, касалось науки, технопарка, а также технологического инкубатора.
В 2019 году правительство Республики Армения в сотрудничестве с информационным агентством “Антара” издала книгу “Армения: страна легенд”. Думаю, что она побудит народ Индонезии посетить и лучше узнать Армению. В этой связи позвольте подчеркнуть необходимость развития взаимных контактов.
Доля торговли в наших экономических отношениях увеличивается с каждым днем. За последние пять лет двусторонний товарооборот вырос на 1,37%. Тем не менее, есть широкие возможности для улучшения во время и после эпидемии COVID-19.
Поскольку в этом году исполняется 28 лет со дня установления дипломатических отношений, я уверен, что тесные узы дружбы и сотрудничества между двумя странами в предстоящие годы продолжат расширяться и укрепляться.
По случаю праздника премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась. В послании говорится:
Прошу принять самые теплые и искренние поздравления по случаю Дня независимости Республики Армения.
Правительство Республики Армения под Вашим руководством последовательно и планомерно работает над решением масштабных задач, направленных на дальнейшую демократизацию политической жизни, консолидацию общества, ускоренное социально-экономическое развитие государства, укрепление его позиций на международной арене. Широкая поддержка армянского народа на этом пути не оставляет сомнений в том, что стоящие перед республикой проблемы будут успешно решены.
Высоко ценим конструктивный вклад Республики Армения в ежедневную деятельность ОДКБ, ее всестороннее совершенствование.
В этот памятный день хочу пожелать Вам, уважаемый Никол Воваевич, здоровья, благополучия и больших успехов в Вашей ответственной работе на благо народа Армении”.
По случаю Дня независимости премьер-министру Николу Пашиняну поздравительное послание направил председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович. В послании говорится:
Многоуважаемый Никол Воваевич!
Примите мои сердечные поздравления с Днем независимости Республики Армения!
Эта важная государственная веха в истории Армении — хороший повод для того, чтобы говорить не только о Вашей выдающейся роли в создании правового, по-настоящему свободного армянского общества, но и о Вашем большом личном вкладе в развитие Евразийского экономического союза.
Во многом благодаря Вам отношения армянского и других евразийских народов продолжают выстраиваться на традициях дружбы и взаимного уважения. Убежден, что дальнейшее конструктивное экономическое сотрудничество отвечает нашим общим интересам, способствует укреплению региональной стабильности и безопасности.
От души желаю Вам, уважаемый Никол Воваевич, крепкого здоровья и благополучия на долгие годы, а Республике Армения — мира и процветания!