Վարչապետն անդրադարձավ Բելառուսի հարցով ՄԱԿ-ում տեղի ունեցած քվեարկությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ հարցին, թե ինչու է Հայաստանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 45-րդ նստաշրջանի ընթացքում Անգոլայի, Կամերունի, Կոնգոյի Ժողովրդական Հանրապետության, Նիգերիայի հետ ձեռնպահ քվեարկել Բելառուսում մարդու իրավունքների խախտումների ուսումնասիրման հարցի քննարկմանը:
Ի պատասխան ԼՀԿ պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանի հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Ինձ հետաքրքիր է, որ այդ երկրների անունները թվարկում էիք՝ ի՞նչ նկատի ունեիք: Նկատի ունեմ՝ ձեզ համար երկրների որոշակի սորտավորո՞ւմ կա: Ես զարմանում եմ, որ այդպիսի հարցեր ծագում են, որովհետև Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկիր է, Հայաստանը չունի մի ուղղության, մի կողմի շահեր, սկզբունքներ: Այդ սկզբունքների համադրությամբ որդեգրվել է այդպիսի դիրքորոշում»:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ դեռևս 2018 թվականի հեղափոխության ժամանակ հայտարարել են՝ հեղափոխությունը ներհայաստանյան օրակարգ է և իրենք չեն պատրաստվում հեղափոխությունն արտահանել կամ ներմուծել:
«Հայաստանը մարդու իրավունքների ոլորտում այնքան դարդ ու ցավ ունի, որ մեզ մեր սեփական դարդերն ու ցավերը հերիքում են: Ի՞նչ նկատի ունեք, երբ ասում եք, որ Հայաստանն իրեն համարել է եվրոպական ընտանիքի մաս: Բելառուսն էլ է իրեն համարել եվրոպական ընտանիքի մաս, այնքանով, որ ԵԱՀԿ-ի անդամ է, Արևելյան գործընկերության անդամ է: Հայաստանը նաև ԵԱՏՄ անդամ է, նաև ԱՊՀ ու ՀԱՊԿ անդամ է:
Որևէ պետութուն առաջին հերթին առաջնորդվում է իր ազգային շահերով ու հետաքրքրություններով: Եթե առաջարկում եք, որ Հայաստանը լինի բացառիկ պետություն, որն այլ կերպ կվարվի, առաջարկում եմ այդ թեզը ներառել ձեր կուսակցության գործունեության ծրագրային դրույթներում»,- ասաց վարչապետը։

Armenian PM comments on voting at UNHCR over Belarus
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. During a Q&A session in the Armenian Parliament today Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the question why Armenia, together with Angola, Cameroon, Democratic Republic of Congo and Nigeria, abstained from the voting at the 45th session of the UN Human Rights Council relating to the observance of human right violations in Belarus.
“I wonder what did you mean when you were mentioning the names of that countries. I mean there is some sorting of countries for you? I am surprised that such questions arise because Armenia is a member of the Eurasian Economic Union, Armenia doesn’t have one direction, one side interests and principles. Such position was adopted through the combination of that principles”, the PM said in response to the question of MP Karen Simonyan.
Pashinyan reminded that back during the 2018 Revolution they have stated that the Revolution is an inner-Armenian agenda and they have no plans to export or import it.
“What do you mean by saying that Armenia considered itself part of the European family. Belarus also considered itself part of the European family, to the extent that it is an OSCE member and a member of the Eastern Partnership. Armenia is also a member of the EAEU, CIS and CSTO. Every state first of all is guided by its national interests. If you propose for Armenia to be an exclusive state that will act differently, I offer you to include this thesis in your party’s program provisions”, the PM said.