Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը Լավրովի հետ բանակցությունները որակել է հիանալի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանիամ Ջայշանքարը հիանալի Է որակել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունները, որոնք տեղի են ունեցել Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) ԱԳ նախարարությունների ղեկավարների հանդիպման շրջանակներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ՇՀԿ-ի արտգործնախարարների խորհրդակցությունը տեղի Է ունենում Մոսկվայում սեպտեմբերի 9-10-ին:
«Շատ հաճելի Է հանդիպել արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Հիանալի բանակցություններ, որոնք արտացոլում են մեր առանձնահատուկ եւ արտոնյալ ռազմավարական գործընկերությունը: Գնահատեք միջազգային իրադրության շուրջ մեր կարծիքների փոխանակությունը»,- Ջայշանքարը գրել Է Twitter-ում:
Սպասվում Է, որ սեպտեմբերի 10-ին եռակողմ հանդիպում կանցկացվի Ռուսաստանի, Հնդկաստանի եւ Չինաստանի ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ, որը կկայանա Հնդկաստանի եւ Չինաստանի միջեւ սահմանային Լադակհի տարածաշրջանում պահպանվող լարվածության ֆոնին:
Նման հանդիպման հնարավորության մասին նախօրյակին հաղորդել Էր ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարությունը: Լադակհում իրադրության սրումն սկսվել Էր դեռ մայիսի սկզբին, երբ երկու երկրների զինվորականների միջեւ մի շարք հակամարտություններ տեղի ունեցան բարձրլեռնային Պանգոնգ Ցո լճի շրջանում: Դրանից հետո երկու երկրներն ուժեղացրեցին ռազմական ներկայությունը փաստական վերահսկողության գծի մոտ, որը Լադակհում փոխարինում Է սահմանին: Լարվածության նոր ալիքներ են սկսվել հունիսի 15-ի երեկոյան, որի հետեւանքով հնդկական կողմից 20 զինվոր Է զոհվել, չինական կողմից զոհվածների եւ տուժածների մասին տեղեկատվություն չի հրապարակվել:
Իրադրության եւս մեկ սրում Է տեղի ունեցել օգոստոսի 29-30-ին, ինչպես նաեւ օգոստոսի 31-ին:
Վերջին միջադեպը տեղի Է ունեցել այս շաբաթվա սկզբին, երբ Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակի զինվորները մի քանի անգամ օդ են կրակել՝ սեպտեմբերի 7-ին փորձ անելով հնդկական բանակի առաջնադիրքերից մեկին մոտենալ Հնդկաստանի եւ Չինաստանի միջեւ Լադակհի սահմանային տարածաշրջանում: Դրա հետ մեկտեղ Չինաստանի պաշտպանության նախարարությունը եւ ԱԳ նախարարությունը հայտարարել են, որ դա հենց հնդիկ զինվորներն են նախազգուշական կրակոցներ արձակել, իսկ չինացի զինվորականները հարկադրված են եղել անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել իրադրությունը կայունացնելու համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава МИД Индии назвал переговоры с Лавровым прекрасными
ГлаваМИД ИндииСубраманиям Джайшанкарназвал прекрасными переговоры с главой МИД РоссииСергеем Лавровымна полях встречи глав МИД Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Совещание министров иностранных делШОСпроходит вМоскве9-10 сентября.
"Очень приятно встретиться с министром иностранных дел Сергеем Лавровым, на этот раз лично. Прекрасные переговоры, которые отражают наше особое и привилегированное стратегическое партнерство. Цените наши обмены мнениями о международной ситуации" - написал Джайшанкар вTwitter.
Ожидается, что в четверг пройдет трехсторонняя встреча с участием глав МИД России,ИндиииКитая, которая состоится на фоне сохраняющейся напряженности в пограничном между Индией и Китаем регионе Ладакх. О возможности такой встречи сообщил наканунеМИД КНР.
Обострение ситуации в Ладакхе началось еще в начале мая, когда произошел ряд конфликтов между военными двух стран в районе высокогорного озера Пангонг Цо, после чего обе страны усилили военное присутствие в регионе. Наиболее крупным столкновением стала драка военных двух стран в долине Галван в Ладакхе вечером 15 июня. По данным официальногоНью-Дели, в результате инцидента с индийской стороны погибли 20 солдат. Информации о числе погибших и пострадавших с китайской стороны обнародовано не было.
Последний инцидент произошел в начале этой недели, когдаминобороны Индиизаявило, что солдаты Народно-освободительной армии Китая несколько раз выстрелили в воздух при попытке приблизиться в понедельник к одной из передовых позиций индийской армии в пограничном между Индией и Китаем регионе Ладакх. При этом минобороны и МИД Китая заявили, что это именно индийские солдаты сделали предупредительные выстрелы, а китайские военные были вынуждены предпринять необходимые меры для стабилизации ситуации.