Երևանի ենթակայության մանկապարտեզները սեպտեմբերի 15-ից կվերաբացվեն՝ որոշ պայմաններով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ենթակայության մանկապարտեզների 2020 -2021 ուսումնական տարին մեկնարկելու է սեպտեմբերի 15-ին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը:
«Հարգելի համաքաղաքացիներ, գտնվելով «COVID 19» նոր կորոնավիրուսային հիվանդության կանխարգելման ճանապարհին՝ մասամբ վերսկսում ենք նախադպրոցական կրթությունը: 2020 -2021 ուսումնական տարին մեկնարկելու է սեպտեմբերի 15-ին, և Երևանի ենթակայության մանկապարտեզների դռներն այդ օրվանից բաց կլինեն երեխաների համար»,- գրել է Կարապետյանը:
Մամուլի խոսնակը իրազեկել է, որ յուրաքանչյուր խումբ համալրվելու է առավելագույնը 12 երեխայով, որոնք մանկապարտեզ են հաճախել 2019-2020 ուստարում:
«Առաջնահերթությունը տրվելու է աշխատող ծնողների 5-6 տարեկան երեխաներին, առաջին կամ երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող ծնողի երեխային,տվյալ հաստատություն աշխատակցի երեխային: Հերթագրված երեխաների ընդունելությունը ժամանակավորապես կասեցված է»,- գրել է Կարապետյանը:
Կարևորելով նախադպրոցական կրթությունը, ինչպես նաև ընտանիքներին աջակցելու ցանկությունը՝ Երևանի քաղաքապետարանն ակնկալում է քաղաքացիների ըմբռնումը՝ նոր կորոնավիրուսային հիվանդության կանխարգելման նկատառումով պայմանավորված սահմանափակ թվով երեխաների վերընդունման հարցում:

С 15-го сентября на некоторых условиях начнут работу подведомственные мэрии детские сады
С 15-го сентября на некоторых условиях начнут работу подведомственные мэрии детские сады. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян.
“Уважаемые сограждане, соблюдая меры профилактики COVID-19, мы частично возобновляем дошкольное образование. 15 сентября двери детских садов подведомственных мэрии Еревана будут открыты для детей”, - написал Карапетян.
Пресс-секретарь сообщил, что в каждой группа максимальное количество детей не будет превышать 12.
“Приоритет будет отдаваться детям работающих родителей в возрасте 5 - 6 лет, детям родителей, имеющих инвалидность первой или второй степени, детям сотрудников данного учреждения. Прием записанных детей временно приостановлен”, - написал Карапетян.
Придавая значение дошкольному образованию, а также желанию содействовать семьям, мэрия Еревана ожидает понимания граждан в вопросе приема ограниченного числа детей, что исходит из соображений профилактики COVID-19.