ԱՀԿ-ում հավաստել են, որ ափսոսում են կազմակերպությունից ԱՄՆ-ի դուրս գալու որոշման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) ափսոսում Է իր կազմից ԱՄՆ-ի դուրս գալու որոշման համար: Սեպտեմբերի 4-ին Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարգարետ Հարիսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով Միացյալ Նահանգների հայտարարությունը, որ մինչեւ 2021 թվականի հուլիսի 6-ին պաշտնապես դուրս գալը Վաշինգտոնն աստիճանաբար կկրճատի իր փոխգործակցության մասշտաբները ՄԱԿ-ի այդ կառույցի հետ, Հարիսն ասել Է. «Ամբողջությամբ վերցված, կցանկանայի կրկնել այդ մասին մեր նախորդ հայտարարությունները. մենք ափսոսում ենք»:
Միացյալ Նահանգները մինչեւ 2021 թվականի հուլիսի 6-ը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից պաշտոնապես դուրս գալն աստիճանաբար կկրճատի ՄԱԿ-ի այդ կառույցի հետ իր փոխգործակցության մասշտաբները եւ հետ կկանչի իր գործուղված ամերիկացի փորձագետներին:
Այդ մասին ասված Է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մորգան Օրտեգուսի՝ սեպտեմբերի 3-ին տարածված հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը «այդ թվում հետ կկանչի (ԱՄՆ-ի) առողջապահության նախարարության եւ սոցիալական ծառայությունների գործուղված աշխատակիցներին ԱՀԿ-ի կենտրոնակայանից, տարածաշրջանային գրասենյակներից եւ առաձին երկրների գրասենյակներից՝ այդ փորձագետներին վերաուղարկելով այլ վայրեր»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 29-ին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը մտադիր Է լիովին դադարեցնել հարաբերություններն ԱՀԿ-ի հետ, քանի որ վերջինիս ղեկավարությունը հրաժարվել Է վերափոխումների անցկացումից, որոնք պնդել Է ԱՄՆ-ի վարչակազմը: Ըստ որում Թրամփը հերթական անգամ ԱՀԿ-ին մեղադրել Է, որ կազմակերպությունն իբր հայտնվել Է Չինաստանի լիակատար վերահսկողության ներքո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ВОЗ подтвердили, что сожалеют о решении США выйти из организации
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сожалеет о решении США выйти из ее состава. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, oб этом заявила в пятницу на брифинге в Женеве ее официальный представитель Маргарет Харрис.
Комментируя по просьбе журналистов заявление Соединенных Штатов о том, что до официального выхода 6 июля 2021 года Вашингтон будет постепенно сокращать масштабы своего взаимодействия с этой структурой ООН, Харрис сказала: "В целом, хотела бы повторить наши предыдущие заявления на этот счет: мы сожалеем".
Соединенные Штаты до официального выхода из Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) 6 июля 2021 года будут постепенно сокращать масштабы своего взаимодействия с этой структурой ООН и отзывать прикомандированных американских экспертов. Об этом говорится в распространенном в четверг заявлении руководителя пресс-службы Госдепартамента Морган Ортэгус. По ее словам, США "в том числе будут отзывать прикомандированных сотрудников министерства здравоохранения и социальных служб [США] из штаб-квартиры ВОЗ, региональных офисов и офисов в отдельных странах, перенаправляя этих экспертов в другие места".
Президент США Дональд Трамп 29 мая объявил, что Вашингтон намерен полностью прекратить отношения с ВОЗ, поскольку ее руководство отказалось от проведения преобразований, на которых настаивала американская администрация. При этом Трамп в очередной раз обвинил ВОЗ в том, что она якобы оказалась под полным контролем Китая.