ԱՍԵԱՆ-ի երկրները քննարկել են համավարակն ավարտվելուց հետո տնտեսության վերականգնման միջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավ – արեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիայիայի (ԱՍԵԱՆ) երկրները քննարկել են համավարակն աարտվելուց հետո դաշինքի տնտեսության վերականգնման միջոցները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Վիետնամի արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարար Չան Տուան Անն՝ ամփոփելով ԱՍԵԱՆ-ի երկրների Էկոնոմիկայի նախարարների՝ օգոստոսի 22-ից մինչեւ 30-ը հեռակապի ռեժիմով տեղի ունեցած 52-րդ խորհրդաժողովի արդյունքները, օգոստոսի 31-ին հաղորդել Է «Նյան զան» թերը:
«Նախարարները համաձառնության են եկել շարունակելու այն նախաձեռնությունների եւ տնտեսական առաջնահերթությունների իրականացումը, որոնք առաջադրել Է Վիետնամը որպես այս տարի ԱՍԵԱՆ-ի նախագահ, ինչպես նաեւ նշել են կողմնորոշիչներն Ասոցիացիայի հետհամավարակային տնտեսական վերականգնման գլխավոր պլանի վերամշակման համար»,- հայտնել Է Չան Տուան Անը:
Նրա խոսքով, քննարկումները նաեւ վերաբերել են համագործակցության ընդլայնմանը դաշինքի եւ նրա հանգուցային գործընկերների միջեւ, որոնք են Ավստրալիան, Նոր Զելանդիան, Կանադան, Մեծ Բրիտանիան եւ ԱՄՆ-ը: Բացի դրանից, կայացել են կոնսուլտացիաներ ԱՍԵԱՆ + 3 ձեւաչափով՝ Չինաստանի, Ճապոնիայի եւ Կորեայի Հանրապետության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Կայացած բանակցությունների արդյունքներով նախարարներն ընդունել են տարածաշրջանային տնտեսության վրա COVID-19-ի բացասական ներգործության մեղմացման գործողությունների պլան եւ համավարակի դեմ պայքարի համար տնտեսական կապերի ամրապանդման համատեղ նախաձեռնություն: Հարավ - արեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիան հիմնվել Է 1967 թվականին եւ այսօրվա դրությամբ միավորում Է Հարավ - արեւելյան Ասիայի տասը երկրկրներ՝ Բրունեյը, Վիետնամը, Ինդոնեզիան, Կամբոջան, Լաոսը, Մալայզիան, Մյանման, Սինգապուրը, Թաիլանդը եւ Ֆիլիպինները: 2020 թվականի սկզբից ԱՍԵԱՆ-ի նախագահի լիազորությունները շրջափոխման սկզբունքով անցել Է Վիետնամին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Страны АСЕАН обсудили меры по восстановлению экономики после окончания пандемии
Страны Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) обсудили меры по восстановлению экономики блока после окончания пандемии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил министр промышленности и торговли Вьетнама Чан Туан Ань по итогам проходившей в режиме телеконференции с 22 по 30 августа 52-й конференции министров экономики стран АСЕАН и сопутствующих мероприятий, сообщила в понедельник газета "Нян зан".
"Министры договорились продолжить реализацию инициатив и экономических приоритетов, выдвинутых Вьетнамом в качестве председателя АСЕАН в этом году, а также наметили ориентиры для разработки генерального плана постпандемического экономического восстановления Ассоциации", - сообщил Чан Туан Ань.
По его словам, дискуссии также касались расширения сотрудничества между блоком и рядом его ключевых партнеров, таких как Австралия, Новая Зеландия, Канада, Великобритания и США. Кроме этого, состоялись консультации в формате АСЕАН + 3 с участием представителей Китая, Японии и Республики Корея. По итогам прошедших переговоров министры приняли план действий по смягчению негативного воздействияCOVID-19 на региональную экономику и совместную инициативу по укреплению экономических связей для борьбы с пандемией.
Ассоциация государств Юго-Восточной Азии была основана в 1967 году и на сегодняшний день объединяет10 стран Юго-Восточной Азии - Бруней, Вьетнам, Индонезию, Камбоджу, Лаос, Малайзию, Мьянму, Сингапур, Таиланд и Филиппины. С начала 2020 года полномочия председателя АСЕАН по принципу ротации перешли к Вьетнаму.