Rolls-Royce-ը 7,1 մլրդ դոլարի վնաս է կրել 2020 թվականի առաջին կիսամյակում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Rolls-Royce (RR) ընկերությունը, որը շարժիչներ Է մատակարարում այնպիսի ինքնաթիռների համար, ինչպիսիք են Boeing 787-ը եւ Airbus A350-ը, հայտարարել Է այս տարվա առաջին կիսամյակում ռեկորդային կորուստների մասին՝ 5,4 միլիարդ ֆունտ (ավելի քան 7,1 միլիարդ դոլար) մինչեւ հարկերի պահումը: Այդ մասին Է վկայում RR-ի՝ օգոստոսի 27-ին տարածված հաշվետվությունը, ընկերություն, որն ապրում Է պատմության մեջ արտադրության ամենախոշոր վերակազմակերպումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Rolls-Royce-ն օգոստոսի 26-ին հավաստել Է երկու գործարանների փակումն Անգլիայի Նոթինգեմփշիրի եւ Լանքաշիրի կոմսություններում՝ Մեծ Բրիտանիայում 3 հազար աշխատատեղ կրճատելու մտադրության կապակցությամբ: Իսկ ընդամենը RR-ն պլանավորում Է առնվազն 9 հազար աշխատատեղ կրճատել ամբողջ աշխարհում կամ աշխատակիցների ընդհանուր թվի ավելի քան 17 տոկոսը, որպեսզի ադապտացվի ավիացիոն շուկայի նոր իրողություններին կորոնավիրուսի համավարակից հետո ընկած ժամանակամիջոցում եւ տարեկան 1,3 միլիարդ ֆունտ (1,59 միլիարդ դոլար) տնտեսի:
Ինչպես հայտարարել Է RR-ի գործադիր տնօրեն Ուորեն Իսթը BBC հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիային, այս տարի Rolls-Royce-ից արդեն հեռացել Է 4,5 հազար մարդ:
Սկզբնական պլանների համաձայն՝ ընկերությունը պետք Է 2020 թվականին մատակարարեր 500 ռեակտիվ շարժիչ, բայց այժմ այն կպատրաստի այդ թվի սոսկ կեսը պահանջարկի անկման պատճառով: Իսթի գնահատմամբ՝ շարժիչների պահանջարկն անցյալ տարվա վերջին մակարդակում կվերականգնվի ոչ շուտ, քան մինչեւ 2025 թվականը: Rolls-Royce-ն ավիացիոն շարժիչների խոշորագույն արտադրողներից մեկն Է աշխարհում: Ընկերությունում աշխատում Է 52 հազար մարդ, նրանցից 23 հազարը Մեծ Բրիտանիայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Rolls-Royce получил $7,1 млрд убытков в первом полугодии 2020 года
Британская компанияRolls-Royce(RR), поставляющая двигатели для таких самолетов, какBoeing787 иAirbusA350, объявила о рекордных потерях в первом полугодии нынешнего года - £5,4 млрд(свыше $7,1 млрд) до вычета налогов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом свидетельствует распространенный в четверг отчетRR, которая переживает самую крупную в своей истории реструктуризацию производства.
Rolls-Royceподтвердила в среду закрытие двух заводов в английских графствах Ноттингемшир и Ланкашир в связи с намерением сократить в Великобритании 3 тыс. рабочих мест. Всего жеRRпланирует сократить по меньшей мере 9 тыс. рабочих мест по всему миру, или более 17% из общего числа сотрудников, чтобы адаптироваться к новым реалиям авиационного рынка в период после пандемии коронавируса и экономить ежегодно £1,3 млрд($1,59 млрд).
Как заявил ее исполнительный директор Уоррен Ист вещательной корпорацииБи-би-си, в этом годуRolls-Royceуже покинули 4,5 тыс. человек. Согласно первоначальным планам, компания должна была в 2020 году поставить до 500 реактивных двигателей, но теперь она изготовит лишь половину из этого числа в связи с падением спроса. По оценке Иста, спрос на двигатели на уровне конца прошлого года восстановится не ранее, чем к 2025 году.
Rolls-Royce- один из крупнейших производителей авиационных двигателей в мире. В компании работают около 52 тысяч человек, из них 23 тысячи - в Великобритании.