ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի գիտնականները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի գլխավոր խոցելիությունը, որը թույլ կտա դրա վրա ներգործել արդեն առկա պատրաստուկների օգնությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ստացված տվյալները Չիկագոյի համալսարանին առընթեր Փրիթցքերի անվան մոլեկուլային ինժեներիայի դպրոցի հետազոտողները հրապարակել են Science Advances հանդեսում:
«Դեղամիջոցների համար առավել գրավիչ թիրախը, հոդվածի հեղինակների համաձայն, Mpro պրոթեազան Է՝ ֆերմանտ, որը մասնակցում Է վիրուսի ռեպլիկացիոն մեխանիզմին: Ավելի վաղ բժիշկներն արդեն փորձել Էին ազդել դրա կառուցվածքի վրա եւ դրա օգնությամբ հայտնաբերել նոր կորոնավիրուսի եւ SARS-CoV-ի միջեւ տարբերությունը:
Իսկ ամերիկացի մասնագետները, իրենց հերթին, ավելի վաղ չուսումնասիրված կապ են գտել սպիտակուցի մեջ, որը կարող Է դառնալ կորոնավիրուսային վարակի բուժման նոր ռազմավարությունների մշակման բանալին:
Այսպիսով, գիտնականները պարզել են, որ միացություններից մեկը, որն առավել արդյունավետորենն Է ներգործում պրոթեազայի վրա, Էբսելենն Է՝ դեղորայքային մոլեկուլ, որն օժտված Է հակաբորբոքային եւ հակաօքսիդանտային հատկանիշով:
Հետազոտողներն ընդգծել են, որ այս գտածոն մատնանշում Է COVID-19-ի բուժման առկա ռազմավարությունների վերանայման անհրաժեշտությունը:
Վերջին տվյալների համաձայն, ախտահարվածների թվաքանակը մոտենում Է 22 միլիոնի, մահացել Է 766 հազար մարդ:
Անցյալ շաբաթ առողջապահության նախարարությունը գրանցել Է կորոնավիրուսի դեմ աշխարհում առաջին պատվաստանյութը, որը մշակվել Է Գամալեյայի անվան կենտրոնում՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի հետ համատեղ: Այն ստացել Է «Արբանյակ-V» անվանումը: Դա լուծույթ Է միջմկանային ներարկման համար: Պլանավորում են պատվաստել երկու փուլով՝ երեք շաբաթ ընդմիջումով: Այսպիսի սխեման, հայտարարել են առողջապահության նախարարությունում, թույլ Է տալիս իմունիտետ ձեւավորել մինչեւ երկու տարի ժամկետով: Մշակման մասին հայտարարել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:-0-/56/

Найдена главная уязвимость коронавируса
Американские ученые выявили главную уязвимость коронавируса, которая позволит воздействовать на него с помощью уже существующих препаратов. Полученные данные исследователи из Школы молекулярной инженерии имени Притцкера приЧикагском университетеопубликовали в журналеScience Advances.
Наиболее привлекательной "мишенью для лекарств", согласно авторам статьи, является протеаза Mpro — фермент, участвующий в репликационном механизме вируса. Ранее медики уже пытались повлиять на ее структуру ивыявлятьс ее помощью отличия между новым коронавирусом и SARS-CoV.
Американские специалисты же, в свою очередь, нашли ранее не изученную связь в белке, которая может стать ключом к разработке новых стратегий лечения коронавирусной инфекции.
Таким образом, ученые выяснили, что одним из соединений, наиболее эффективно воздействующих на протеазу, является эбселен — лекарственная молекула, обладающая противовоспалительным и антиоксидантным свойством. Исследователи подчеркнули, что данная находка указывает на необходимость пересмотра существующих стратегий лечения COVID-19.
По последним данным, количество инфицированных приближается к 22 миллионам, скончались 766 тысяч человек. На прошлой неделе зарегистрировали первую в мире вакцину от коронавируса — ее создали специалисты российского центра Гамалеи. О разработке объявил президентВладимир Путин.