Փաշինյանը BBC-ին ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի շուրջ առկա իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են անել հնարավորը, որպեսզի Սահմանադրական դատարանը լիովին համապատասխանի Հայաստանի Սահմանադրությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին BBC-ի HARDtalk հաղորդման ընթացքում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պետք է շեշտեմ, որ մենք ցանկանում ենք ունենալ այնպիսի Սահմանադրական դատարան, որն ամբողջովին կհամապատասխանի մեր սահմանադրության տառին և ոգուն: ՀՀ գործող սահմանադրությունը տալիս է Սահմանադրական դատարանի ճշգրիտ նկարագրությունը, բայց իրականում մենք նախկինում ունեինք բոլորովին այլ Սահմանադրական դատարան: Այսպիսով, մենք ձգտում ենք և անում ենք հնարավորը, որպեսզի Սահմանադրական դատարանը լիովին համապատասխանի մեր Սահմանադրությանը»,- ասել է Փաշինյանը:
2020թ. ապրիլի 5-ին Հայաստանի Հանրապետությունում նախատեսված էր Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե, որով առաջարկվում էր դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը: Հանրաքվեն չեղարկվեց Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի տարածման պատճառով: Հունիսի 22-ին Ազգային ժողովն ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգավորների կողմից ներկայացված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որով առաջարկվում էր փոխարինել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամներին: Օրենքի ընդունմամբ դադարեցվեց ՍԴ դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանի, Ֆելիքս Թոխյանի և Հրանտ Նազարյանի պաշտոնավարումը, իսկ ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանը շարունակում է պաշտոնավարել՝ որպես ՍԴ անդամ:

Пашинян проинформировал Би-Би-СИ о ситуации вокруг Конституционного суда
ЕРЕВАН, 14 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Власти Армении стараются сделать так, чтобы Конституционный суд полностью соответствовал Конституции Армении. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в передаче BBC HARDtalk.
«Я должен подчеркнуть, что мы хотим, чтобы Конституционный суд полностью соответствовал букве и духу нашей Конституции. Действующая Конституция Республики Армения дает точное описание Конституционного суда, но на самом деле у нас был совсем другой Конституционный суд. Таким образом, мы делаем все возможное, чтобы Конституционный суд полностью соответствовал нашей Конституции», - сказал Пашинян.
На 5 апреля 2020 года в Армении был назначен референдум по конституционным поправкам, на котором предлагалось прекратить полномочия председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда. Референдум был отменен из-за распространения коронавируса в Армении. 22 июня Национальное собрание приняло проект поправок к Конституции, представленный группой депутатов фракции «Мой шаг», в которых предлагается сменить председателя Конституционного суда и членов Конституционного суда со стажем работы не менее 12 лет. С принятием закона срок полномочий судей Конституционного суда Альвины Гюлумян, Феликса Тохяна и Гранта Назаряна был прекращен, а бывший председатель Конституционного суда Грайр Товмасян остался в КС в должности члена Конституционного суда.