ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը խոսել է Այա Սոֆիան մզկիթի վերածելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ահլամ ալ Սալամին անդրադարձել է Ստամբուլի Այա Սոֆիան մզկիթի վերածելու՝ Թուրքիայի որոշմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ահլամ ալ Սալամին նշել է, որ այս վայրը մեծ պատմամշակութային արժեք ունի, այդ իսկ պատճառով վերջին շրջանում ականատես եղանք միջազգային հանրության քննադատություններին և դատապարտմանը:
-Հուլիս ամսին Թուրքիան հայտարարություն տարածեց, որ որոշում է կայացվել Ստամբուլում գտնվող հանրահայտ «Այա Սոֆիան» վերածել մզկիթի, և ինչպես Բարձրագույն իշխանությունն է նշում՝ Այա Սոֆիան 86 տարի առաջ անօրինական կերպով էր վերափոխվել թանգարանի։ Ի՞նչ կարծիք ունեք այս իրադարձության վերաբերյալ, տիկին ալ Սալամի։
-Նախ և առաջ կցանկանայի նշել, որ ԱՄԷ-ն դարձել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ դեռևս 1971թ․ Էմիրությունների միավորումից 4 ամիս անց և այսօր էլ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամ է։ Էմիրություններն իր հավատարմությունն է վերահաստատում այդ կառույցին նաև այս հարցում։ Ինչպես նշել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր տարածած հայտարարության մեջ․ «Այա Սոֆիան համարվում է պատմական Ստամբուլի մի մասը, և այն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհայի ժառանգության ցանկում՝ որպես թանգարան։ Այն ճարտարապետական գլուխգործոց է և դարերի ընթացքում Եվրոպայի և Ասիայի փոխազդեցության եզակի վկայություն»։
-Իսկ ինչպիսին է ԱՄԷ-ի պաշտոնական դիրքորոշումը Թուրքիայի՝ Այա Սոֆիան մզկիթի վերածելու որոշման վերաբերյալ։
-ԱՄԷ մշակույթի և երիտասարդության նախարար Նուրա ալ Քաաբին անդրադարձել է Թուրքիայի այս որոշմանը՝ նշելով, որ Ստամբուլում «Այա Սոֆիայի» կարգավիճակի փոփոխությունը կատարելիս հաշվի չի առնվել պատմական վայրի համամարդկային արժեքը, որը միշտ ձևավորել է համաշխարհային ժառանգություն, մշակութային և ժառանգական արժեք, այն եղել է կամուրջ՝ ժողովուրդներին մերձեցնելու և նրանց միջև ընդհանուր կապերը ամրապնդելու համար։
Կարծում եմ, որ այս վայրը մեծ պատմամշակութային արժեք ունի, այդ իսկ պատճառով վերջին շրջանում ականատես եղանք միջազգային հանրության քննադատություններին և դատապարտմանը, քանի որ այս թանգարանը տարբեր կրոնների հարուստ պատմությունն էր, քրիստոնեության և իսլամի երկխոսության խորհրդանիշն էր։
Ինչպես նաև, պետք է նշեմ, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրակարգը համահունչ է ԱՄԷ-ի` հանդուրժողականության, կրթության, խաղաղության, զարգացման և ժառանգության պահպանման հանձնառությանը։ Տարիներ շարունակ ԱՄԷ-ն հանդիսանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազդեցիկ ֆինանսավորողներից մեկը, մասնակցել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բազմաթիվ ծրագրերին, ինչպես նաև մշակել է նախաձեռնություններ՝ ի շահ համայն աշխարհի մարդկության։

Временный поверенный в делах посольства ОАЭ в Армении высказался о превращении “Айя Софии” в мечеть
Временный поверенный в делах посольства ОАЭ в Армении Ахлам Аль Салами коснулась решения Турции о превращении Айя Софии в мечеть Стамбула. Как сообщает «Арменпресс», Ахлам Аль Салами отметила, что это место имеет большую историко-культурную ценность, поэтому в последнее время мы стали свидетелями критики и осуждения международного сообщества:
- В июле Турция распространила заявление о том, что принято решение превратить находящуюся в Стамбуле знаменитую “Айя Софию” в мечеть, и, как отмечает верховная власть, “Айя София” 86 лет назад незаконно преобразовалась в музей. Что вы думаете об этом событии, г-жа Аль Салами?
- Прежде всего, хотела бы отметить, что ОАЭ стали членами ЮНЕСКО еще через 4 месяца после объединения эмиратов в 1971 году и сегодня являются членами Исполнительного совета ЮНЕСКО. ОАЭ подтверждают свою верность этой структуре и в этом вопросе. Как отмечает ЮНЕСКО в своем заявлении, “Айя София” считается частью исторического Стамбула, и она включена в список всемирного наследия ЮНЕСКО в качестве музея. Это архитектурный шедевр и уникальное свидетельство взаимодействия Европы и Азии на протяжении веков”.
- А какова официальная позиция ОАЭ относительно решения Турции о превращении “Айя Софии” в мечеть?
- Министр культуры и по делам молодежи ОАЭ Нура Аль Кааби коснулась этого решения Турции, отметив, что при изменении статуса «Айя Софии» в Стамбуле не учитывалась общечеловеческая ценность исторического места, которая всегда формировала мировое наследие, культурную и наследственную ценность, она была мостом для сближения народов и укрепления общих связей между ними.
Думаю, что это место большую имеет историко-культурную ценность, поэтому в последнее время мы стали свидетелями критики и осуждения международного сообщества, поскольку этот музей был богатой историей различных религий, символом диалога христианства и ислама.
Также должна отметить, что повестка дня ЮНЕСКО созвучна обязательству ОАЭ по сохранению толерантности, образования, мира, развития и наследия. На протяжении многих лет ОАЭ являются одним из влиятельных финансистов ЮНЕСКО, участвовали во многих программах ЮНЕСКО, а также разработали инициативы во благо человечества всего мира.