Հետաքննությունը նշել է Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հավանական պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հանգամանքների նախնական ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ կատարվածի պատճառը կարող էր լինել նավահանգստի տարածքում պայթուցիկ նյութերի պահման հարցում ցուցաբերված անփութությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդում է Reutersգործակալությունը՝ վկայակոչելով հետաքննության ընթացքին ծանոթ աղբյուրի։
Գործակալության աղբյուրը հավելել է, որ տվյալ խնդրով զբաղվող տեսչությունը խախտումներին ուշադրություն է դարձրել դեռևս վեց ամիս առաջ, սակայն ոչինչ չի արվել պայթյունավտանգ նյութը տեղափոխելու համար:
Աղբյուրը հայտնել է, որ օգոստոսի 4-ին 9-րդ պահեստում բռնկված հրդեհը տարածվել է մինչև 12-րդ պահեստ, որտեղ պահվելիս է եղել ամոնիումի նիտրատը:
Նավահանգստի ղեկավար Հասան Կորայտեմը տեղի լրատվամիջոցին հայտնել է, որ պահեստում այդ նյութը պահվել է դատարանի որոշմամբ: Նա հավելել է, որ իրենք տեղյակ են եղել, որ այն վտանգավոր է, սակայն չեն պատկերացրել, որ «այս աստիճանի»:
Նախօրեին տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով, որը փորձագետները համեմատել են 4.5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժի հետ, առնվազն 100 մարդ է մահացել, 4000-ը՝ վիրավորվել են, հարյուր հազարավորներն էլ մնացել առանց տանիքի: Զոհերի թվում վեց հայ կա:

Beirut explosion might be caused by negligence
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. Initial investigations into the Beirut port blast indicate years of inaction and negligence over the storage of highly explosive material caused the explosion that killed more than 100 people, ARMENPRESS reorts, citing Reuters, an official source familiar with the findings said.
Another source close to a port employee said a team that inspected the material six months ago warned it could “blow up all of Beirut” if not removed.
The head of Beirut port and the head of customs both said on Wednesday that several letters were sent to the judiciary asking for the dangerous material be removed, but no action was taken.
Port General Manager Hassan Koraytem told OTV the material had been put in a warehouse on a court order, adding that they knew then the material was dangerous but “not to this degree”.