Արցախը Լիբանանի հետ է․ ԱՀ նախագահը հեռախոսացրույց է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես», այս մասին Արայիկ Հարությունյանը գրել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում։
«Հետաքրքրվել եմ ստեղծված իրավիճակով, տեղի հայկական համայնքի ունեցած կորուստներով: Վեհափառին խնդրել եմ նաև մեր խորին ցավակցությունները փոխանցել ողբերգության հետևանքով զոհված մեր հայրենակիցների հարազատներին, Լիբանանի բարեկամ ժողովրդին` բոլոր վիրավորներին շուտափույթ ապաքինում մաղթելով:
Մեկ անգամ ևս զորակցելով լիբանանահայ մեր քույրերին և եղբայրներին՝ այս օրհասական պահին բոլոր հնարավոր միջոցներով աջակցելու պատրաստակամություն եմ հայտնել: Արցախը Լիբանանի հետ է»,- գրել է Հարությունյանը։
Օգոստոսի 4-ին հզոր պայթյունները ցնցել են Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութը: Ականատեսները տեսանկարահանել են կատարվածն ու ներկայացրել ավերածությունները, որոնք տեղի են ունեցել շրջակայքում: Առաջին պայթյունը որոտացել է քաղաքային նավահանգստում, տեղական ժամանակով երեկոյան 18:00-ից հետո: Րոպեներ անց, ըստ որոշ հրապարակումների, ավելի մեծ պայթյուն է որոտացել: Տեսանկարահանումը ֆիքսել է հարվածային ալիքը, որը ցնցել է մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ գտնվող շինությունները: Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը բոլոր հիվանդանոցներին հրահանգել էր պատրաստվել վիրավորների ընդունմանը, իսկ երկրի Առողջապահության նախարարը հեռուստատեսությամբ հայտնել է, որ վիրավորների թիվը շատ մեծ է:
Վերջին տվյալների համաձայն՝ Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 100-ը, վիրավորվել է ավելի քան 4 հազար մարդ:

Президент Арцаха провел телефонный разговор с Католикосом Великого Дома Киликийского
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел телефонный разговор с Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I. Как передает Арменпресс, об этом Араик Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
“Я спросил о сложившейся ситуации, о потерях местной армянской общины. Я также попросил Католикоса передать наши глубокие соболезнования родным погибших наших соотечественников, дружественному народу Ливана, пожелав всем раненым скорейшего выздоровления.
Высказав свою поддержку нашим братьям и сестрам, выразил готовность в этот критический момент всеми возможными средствами оказать им содействие. Арцах вместе с Ливаном”, - написал Арутюнян.
В столице Ливана Бейруте 4 августа прогремел мощный взрыв. Очевидцы сняли взрыв и представили разрушения, которые произошли в окрестностях. Видеозапись зафиксировала ударную волну, которая сотрясла строения на расстоянии нескольких километров. Министерство здравоохранения Ливана приказало всем больницам готовиться к приему раненых, а министр здравоохранения страны по телевидению сообщил, что раненых очень много.
По последним данным, в результате взрыва погибло более 100 человек, более 4 000 получили ранения.
Президент Ливана созвал экстренное заседание Совета безопасности. В Ливане 5 августа объявлен днем траура.