Փելոսին կորոնավիրուսային վարակը «Թրամփի վիրուս» Է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին (դեմոկրատ Կալիֆոռնիայի նահանգից) Միացյալ Նահանգների ղեկավարին մեղադրել Է համավարակի լույսով անգործունեության մեջ, որը շատ մարդկանց կյանքի գին ունեցավ, եւ նոր կորոնավիրուսային վարակը «Թրամփի վիրուս» Է անվանել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս հայտարարությամբ նա հուլիսի 21-ին հանդես Է եկել CNN հեռուստաալիքի եթերում:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտահայտությունները՝ Փելոսին նշել Է. «Կարծում եմ, այսօրվա ելույթում նախագահը, նշելով դիմակներ կրելու անհրաժեշտությունը, խոստովանեց թույլ տված սխալները»: Նրա կարծիքով՝ Միացյալ Նահանգների ղեկավարն ավելի վաղ անհրաժեշտ միջոցներ չի ձեռնարկել վարակի տարածման լույսով: «Ըստ Էության պարզ Է, որ դա Թրամփի վիրուսն Է»,- ասել Է նա:
Փելոսիի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի վարչակազմի ղեկավարը պետք Է համավարկի հենց ամենասկզբից հանրային միջոցառումներ այցելեր պաշտպանական դիմակով: Ինչպես ընդգծել Է նա, Թրամփը դա չի արել, ինչով վատ օրինակ Է ծառայել համաքաղաքաիների համար: «Այն, ինչը մենք կրեցինք, զգալի չափով Թրամփի վիրուսն Է»,- կարծում Է Ներկայացուցչների պալատի խոսնակը: Թրամփը հուլիսի 21-ին ելույթի ժամանակ խոստովանել Է, որ ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի տարածման շուրջն ստեղված իրավիճակը կարող Է տակվին վատթարանալ: Նա ամերիկացիներին հորդորել Է դիմակներ կրել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пелоси назвала коронавирусную инфекцию "вирусом Трампа"
Спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси (демократ от штата Калифорния) обвинила американского лидера в бездействии в свете пандемии, которое стоило многим людям жизни, и назвала новую коронавирусную инфекцию "вирусом Трампа". С такими заявлениями она выступила во вторник в эфире телеканалаCNN.
Комментируя высказывания президента США Дональда Трампа, Пелоси отметила: "Думаю, в сегодняшнем выступлении президент, отметив необходимость ношения масок, признал допущенные ошибки". По ее мнению, американский лидер ранее не принял необходимых мер в свете распространения инфекции. "По сути ясно, что это вирус Трампа", - сказала она,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По мнению Пелоси, главе администрации США следовало с самого начала пандемии посещать публичные мероприятия в защитной маске. Как она подчеркнула, Трамп не делал этого, чем подавал плохой пример согражданам. "То, что мы перенесли, это в значительной степени вирус Трампа", - полагает спикер Палаты представителей.
Трамп во время выступления во вторник признал, что ситуация вокруг распространения коронавируса в США может еще ухудшиться.Он призвал американцев носить маски.