Հնդկաստանում հեղեղումների զոհերի թիվը հասել Է 100-ի. Daily Pioneer
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանում առնվազն 100 մարդ Է զոհվել հեղեղումների հետեւանքով, ամենից շատ տարերքի հարածից տուժել Է Ասամի հյուսիս - արեւելյան նահանգը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 20-ին այդ մասին հաղորդել Է Daily Pioneer թերթը:
Ասամի Տարերային աղետների դեմ պայքարի վարչության տվյալներով՝ տեղատափ մուսոնային անձրեւների հետեւանով Բրահմապուտրա գետի վարարումից առաջած հեղեղումներից զոհվածների թիվը տարածաշրջանում հասել Է 85-ի: Ջրի հոսքերից ոչնչացել Է 3 հազար գյուղ նահանգի 33 օկրուգներից 25-ում: Իշխանություններն ստեղծել են ավելի քան 50 հազար ժամանակավոր ճամբարներ, որտեղ աղետի շրջաններից տարահանում են հարյուր հազարավոր մարդկանց:
«Բրահմապուտրա գետի մակարդակը չդադարող անձրեւների պատճառով շարունակում Է բարձրանալ: Իրադրությունը մնում Է կրիտիկական,- հայտարարել Է Ասամի ջրային պաշարների նախարար Քեշաթ Մահանթան:- Տարերային աղետի դեմ պայքարը բարդացնում Է կորոնավիրուսի համավարակը»: Հեղեղումների հետեւանքով բնակիչների մահվան մասին հաղորդումներ են ստացվում Բիհարի արեւելյան նահանգից: Հուլիսի 19-ին չորս մարդ Է հեղեղումների զոհ դարձել Հնդկաստանի մայրաքաղաք Նյու Դելիում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: число жертв наводнений в Индии достигло 100
По меньшей мере 100 человек погибли в Индии в результате наводнений, больше всего от удара стихии пострадал северо-восточный штат Ассам. Об этом 20 июля сообщила газетаDailyPioneer.
По данным Управления по борьбе со стихийными бедствиями Ассама, число погибших от наводнений, вызванных разливом реки Брахмапутра в результате проливных муссонных дождей, достигло в регионе 85 человек. Потоками воды уничтожены 3 тыс. деревень в 25 из 33 округов штата. Власти создали более 50 тыс. временных лагерей, куда из районов бедствия эвакуировали сотни тысяч человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Уровень воды в Брахмапутре из-за непрекращающихся дождей продолжает повышаться. Ситуация остается критической, - заявил министр водных ресурсов Ассама Кешат Маханта. - Борьбу со стихийным бедствием осложняет пандемия коронавируса".
Сообщения о гибели жителей в результате наводнений поступают из восточного штата Бихар. Четыре человека стали жертвами наводнений в воскресенье в индийской столице Нью-Дели.