Ադրբեջանագետը վստահ է՝ Ադրբեջանում թաքցնում են բանակում կորոնավիրուսով վարակվածների իրական թվերը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Օրբելի» կենտրոնի ադրբեջանական հարցերով փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանն առավել քան վստահ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները թաքցնում են բանակում կորոնավիրուսով վարակված զինծառայողների իրական թվերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հովհաննիսյանը նշեց, որ նոր զորակոչի հետ ադրբեջանական բանակում վարակվածների թիվը կարող է զգալիորեն աճել:
«Ավելի քան վստահ եմ, որ բանակում իրենք իրական թվերը թաքցնելու քաղաքականությունն իրականացնում են, որովհետև սկզբում փորձում էին անընդհատ նշել, որ բանակում չկան վարակվածության դեպքեր, բայց մոտ մեկ շաբաթ առաջ իրենց Պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտնեց, որ նոր զորակոչվածների մեջ կան մեկ-երկու վարակվածներ, սակայն մինչ այդ վարակվածներ չեն եղել: Սակայն, մինչ զորակոչի անցկացումն էլ, արդեն տվյալներ կային իրենց մոտ բանակում վարակվածների վերաբերյալ: Քանի որ վստահ եմ, որ Հասանովը փորձում էր հնարավորինս նվազեցնել տվյալները, նոր զորակոչի հետ դրանք պետք է որ բավականին աճած լինեն: Քանի որ իրենց մոտ տարին չորս անգամ է զորակոչ անցկացվում, արդեն երկրորդն է, և բանակում վարակվածների աճի նոր ալիք կարող է լինել, սակայն ավելի քան վստահ եմ, որ իրենք չեն հայտնելու բանակում վարակվածների, առավել ևս կորոնավիրուսից մահացածների տվյալները»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա հավանական է համարում, որ կորոնավիրուսով վարակվածների իրական թվերը թաքցվում են ոչ միայն բանակում, այլև ամբողջ Հանրապետությունում: Ադրբեջանագետի խոսքով՝ դա կարող է ընդդիմությանը նոր քննադատության առիթ չտալու նպատակ ունենալ:
«Ես հակված եմ նրան, որ որոշակիորեն փորձում են վիճակագրության հետ խաղալ, հաշվի առնելով վիճակագրական տվյալների մեջ էական փոփոխություններ մտցնելու նրանց փորձը։ Ամեն դեպքում, վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում, դատելով նրանց տրամադրած պաշտոնական վիճակագրության տվյալներից, երկու անգամ ավելացել է վարակակիրների թիվը, այսինքն՝ վերջին 2-3 շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանում նկատվում է պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ վարակակիրների ու մահվան դեպքերի բավական կտրուկ աճ: Այսօրվա դրությամբ՝ մահացածների թիվը հաշվվում է 198, չի բացառվում, որ կարող է ավել լինել և իրենք կարող են թաքցնել այդ դեպքերը»,- նշեց ադրբեջանագետը:
Տարոն Հովհաննիսյանը չի բացառում նաև, որ կորոնավիրուսով վարակվածների թվերը թաքցվում են հենց Ադրբեջանի ներսում. տեղական ինքնակառավարման մարմինները կենտրոնական իշխանություններին ոչ ճշգրիտ տեղեկատվություն են փոխանցում:
«Վերջերս Մոնթե Մելքոնյան կիբեռ բանակի էջը տեղադրել էր Բաքվի շրջաններից մեկում կորոնավիրուսով վարակված անձանց ցուցակներ, որոնցում երևում էր, որ մահվան դեպքերի հետ կապված զգալի տարբերություններ կային Պետական վիճակագրական ընկերության և տվյալ վարչական շրջանի հայտնած տվյալների միջև: Հնարավոր է, որ տեղերում փորձեն թաքցնել կորոնավիրուսից մահացածության դեպքերը, որպեսզի կենտրոնական իշխանություններին ցույց տան, որ իրենք ավելի արդյունավետ են աշխատել»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
«Օրբելի» կենտրոնի ադրբեջանական հարցերով փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանը հավելեց, որ եթե Ադրբեջանում շարունակվի պահպանվել վերջին մեկ ամսվա ընթացքում արձանագրված վարակի աճի տեմպը, ապա հուլիսին երկրի առողջապահական համակարգը կարող է կանգնել բավական լուրջ խնդիրների առաջ:
«Նրանց պաշտոնական տվյալների ու մասնագետների հետազոտությունների համաձայն՝ երկրում երևում են շնչառական ապարատների ու մահճակալային ֆոնդի պակասի նախանշաններ: Նմանատիպ տեմպերով շարունակվելու դեպքում, նրանց առողջապահական համակարգը հաջորդ ամսվա ընթացքում կարող է բավականին լուրջ խնդիրներ ունենալ»,- նշեց ադրբեջանագետը:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ Ադրբեջանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը 16 հազար 968 է: Երկրում վարակի հետևանքով մահացել է 206 մարդ, ապաքինվել՝ 9369-ը: Ադրբեջանում կարանտինային ռեժիմը երկարաձգվել է մինչև հուլիսի 1-ը: Կորոնավիրուսով վարակվածներ կան նաև Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմում:

Expert sure Azerbaijan hides real number of coronavirus cases registered in army
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. Expert at the Orbeli center on Azerbaijani studies Taron Hovhannisyan is more than confident that the Azerbaijani authorities are hiding the real number of soldiers who are infected with the novel coronavirus in the army.
The expert told Armenpress that the number of COVID-19 cases in the Azerbaijani army may significantly increase together with the new conscription.
“I am more than confident that they are conducting the policy of hiding the real numbers in the army because initially they were trying to constantly state that there are no coronavirus cases in the army, but just a week ago their defense minister Zakir Hasanov announced that there are one-two coronavirus cases among the new conscripts, but before that there haven’t been any infections. However, before the conscription, there were reports about coronavirus cases registered in their army. As I am sure that Hasanov was trying to minimize the data as much as possible, the coronavirus cases must have been greatly increased together with the new conscription”, he said.
The expert also considered probable that Azerbaijan is hiding the real numbers not only in the army, but also across the Republic.
“I think that they somehow are trying to play with the statistics, given their experience in making great changes in the statistical data. In any case, based on their official statistics of the past two weeks the number of coronavirus cases has increased two times, in other words there is quite a drastic increase in the number of confirmed cases and deaths in the past 2-3 weeks. As of today the death cases comprise 198, it may be more, but they hide these cases”, Taron Hovhannisyan said.
The expert says that if the spread rate of the virus of the past one month continues to be maintained in Azerbaijan, in July the country’s healthcare system may face major problems.
“According to their official data and the research of specialists, there are signs of shortage of ventilators and hospital beds in the country. If this continues, their healthcare system may face major problems next month”, the expert on Azerbaijani studies said.
According to the official data, the number of confirmed coronavirus cases in Azerbaijan is 16,968. So far, 206 people have died from the virus. 9,369 patients have recovered. There are also confirmed coronavirus cases in the Azerbaijani presidential administration.