ԲՀԿ-ն կմասնակցի ՍԴ նախագահին և դատավորներին փոխարինելու օրինագծի քննարկման ԱԺ արտահերթ նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը կմասնակցի խորհրդարանի արտահերթ նիստին, որում կքննարկվի ՍԴ նախագահին և դատավորներին փոխարինելու օրինագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ասաց խմբակցության անդամ Իվետա Տոնոյանը՝ արձագանքելով այն դիտարկմանը, թե նախորդ քառօրյա նիստի ընթացքում իրենք բոյկոտ էին հայտարարել և լքել ԱԺ դահլիճը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը նշել էր, որ բոյկոտի պատճառը ԲՀԿ ղեկավար, պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ իրականացվող գործողություններն են եղել:
«Մենք մասնակցելու ենք նիստին: Ինչ վերաբերում է նիստերը բոյկոտելուն, դա այդ ժամանակ մեր բողոքի խոսքն էր, բայց մենք շարունակում ենք մեր օրենսդիր գործունեությունը: Այսօր մասնակցելու ենք նիստին, ներկայացնելու հարցի վերաբերյալ մեր տեսակետները»,- ասաց Տոնոյանը:
Խորհրդարանի արտահերթ նիստը տեղի կունենա հունիսի 22-ին, ժամը 13:00-ին:
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության 50-ից ավելի պատգամավորներին հեղինակած օրենքի նախագծով՝ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված և Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունների ժամկետը համարվում է ավարտված և պաշտոնավարումը դադարում է:
Մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի անդամը, ում պաշտոնավարումը չի դադարում սույն հոդվածի 1-ին մասի ուժով, շարունակում է պաշտոնավարել որպես Սահմանադրական դատարանի դատավոր մինչև այդ պաշտոնում նրա պաշտոնավարման 12 տարին լրանալը` հաշվի առնելով նաև մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը որպես Սահմանադրական դատարանի անդամ պաշտոնավարած ժամկետը:
Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Կառավարությունը, Հանրապետության նախագահը և դատավորների ընդհանուր ժողովը: Սույն հոդվածի 1-ին մասի հիմքով առաջացած` Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարվում են թափուր տեղն առաջանալուց հետո` մեկամսյա ժամկետում:
Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնավարումը դադարում է: Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընտրվում է Սահմանադրության 166-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, որն իրականացվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների` սույն հոդվածի 1-ին մասի հիմքով առաջացած թափուր տեղերը համալրելուց հետո:

ППА примет участие на внеочередном заседании НС по вопросу замены председателя и судей КС
Фракция “Процветающая Армения” примет участие во внеочередном заседании парламента, на котором будет обсужден законопроект о замене председателя и судей КС.
Как передает «Арменпресс», об этом в ходе брифинга сказала член фракции Ивета Тоноян, отвечая на замечание о том, что в ходе предыдущего четырехдневного заседания они объявили бойкот и покинули зал НС.
Фракция “Процветающая Армения” отмечала, что причиной бойкота были действия в отношении лидера ППА, депутата Гагика Царукяна.
“Мы примем участие в заседании. Что касается бойкота заседаний, это было нашей акцией протеста, но мы продолжаем нашу законодательную деятельность. Сегодня мы примем участие в заседании, представим нашу точку зрения по этому вопросу”, - сказала Тоноян.
Внеочередное заседание парламента состоится 22 июня в 13:00.
Согласно законопроекту, представленному более 50 депутатами фракции “Мой шаг”, срок полномочий членов Конституционного суда (судьи), назначенных до вступления в силу главы 7 Конституции и пребывавших на должности члена Конституционного суда или судьи общей продолжительностью не менее 12 лет, считается истекшим и прекращается.
Член Конституционного суда, назначенный до вступления в силу Главы 7 Конституции, чье пребывание в должности не прекращается силой части 1 настоящей статьи, продолжает занимать должность судьи Конституционного суда до достижения 12 лет его работы на этой должности, учитывая также срок, установленный до вступления в силу Главы 7 Конституции в качестве члена Конституционного суда.
Выдвижения на вакантные места судей Конституционного суда производятся в последовательности: правительство, президент республики и общее собранием судей. Выдвижения на вакантные места судей Конституционного суда, образованные на основании части 1 настоящей статьи, производятся в месячный срок после образования вакансии.
Пребывание в должности председателя Конституционного суда прекращается. При вакансии должности председателя Конституционного суда председатель Конституционного суда избирается в порядке, установленном статьей 166 Конституции, что происходит после пополнения вакантных мест судей Конституционного суда, образовавшихся на основании части 1 настоящей статьи.
Изменения в Конституции вступают в силу на следующий день после его официального опубликования.
Ранее был инициирован референдум по конституционным реформам, которым предлагалось прекратить полномочия председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда. Референдум по конституционным реформам должен был состояться 5 апреля, однако вследствие объявления чрезвычайного положения, он был отменен.