Սերբիայից Երևան է ժամանել բժշկական պարագաներով ու սարքավորումներով բեռնված առաջին օդանավը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Air Serbia» ավիաընկերության հատուկ չվերթով հունիսի 18-ին Սերբիայից Հայաստան է ժամանել մարդասիրական օգնություն՝ բժշկական պարագաներ ու սարքավորումներ բերող առաջին օդանավն, իսկ վաղը կժամանի ևս մեկը: Կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում Սերբիայի կողմից Հայաստանին մեծածավալ աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդար Վուչիչի հեռախոսազրույցների արդյունքում:
Օրերս նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել իր գործընկեր Վուչիչի հետ, ում հետ ջերմ բարեկամական հարաբերություններ ունի: Նախագահներն անդրադարձել էին կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակին, և Սերբիայի նախագահն ընդգծել էր, որ իր երկիրը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին: Նախագահ Սարգսյանը սերբական կողմին էր փոխանցել ՀՀ առողջապահության նախարարի տրամադրած՝ անհրաժեշտ պարագաների ցանկը:
Որպես աջակցություն համավարակի դեմ պայքարին՝ Սերբիան Հայաստանին է տրամադրում 10 արհեստական շնչառության սարքեր, հիվանդի վիճակը վերահսկող 10 մոնիտոր, 500 հազար վիրահատական և 100 հազար շնչառական դիմակներ, 25 հազար պաշտպանիչ ակնոցներ, 25 հազար բժշկական պաշտպանիչ հանդերձանք և այլ անհրաժեշտ պարագաներ:
«Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հեռախոսազրույցում Սերբիայի նախագահն առաջարկել էր իր օգնությունը, և այսօր արդեն ժամանեց մարդասիրական օգնությամբ առաջին ինքնաթիռը,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը:-Վաղը կժամանի երկրորդ ինքնաթիռը՝ դարձյալ բժշկական պարագաներով և սարքավորումներով: Այն, ինչ բերվել է այսօր և կբերվի վաղն, առաջնային նշանակություն ունի Հայաստանի առողջապահական համակարգի համար: Ալեքսանդար Վուչիչի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահն իր շնորհակալությունն է հայտնել և՛ Սերբիայի նախագահին, և՛ սերբ ժողովրդին՝ մեր երկրին օգնություն ցուցաբերելու համար»:
Էմիլ Տարասյանն ավելացրել է, որ նախագահ Սարգսյանը շարունակում է օգտագործել իր գործընկերային և անձնական կապերը՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում աջակցության նոր հնարավորություններ ապահովելու Հայաստանի համար: Իսկ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը մշտապես կապի մեջ է կառավարության գործընկերների հետ, առողջապահության նախարարության հետ պարբերաբար թարմացվում է պահանջվող սարքավորումների և միջոցների ցանկը:
«Այս աջակցության առաջարկը շաբաթներ առաջ է արվել, երբ մեր երկրների նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել: Նրանք ունեն շատ ջերմ, մտերիմ հարաբերություններ, և ես ուրախ եմ, որ մենք արդեն ունենք արդյունք,- ասել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Տատյանա Ցվետկովիչը:-Վաղը մարդասիրական օգնությամբ ևս մեկ ինքնաթիռ կժամանի Հայաստան: Կարծում եմ՝ այս աջակցությունն օգտակար կլինի Հայաստանի համար»:

В Ереван прибыл первый самолет из Сербии с медицинскими принадлежностями и оборудованием
Спецрейсом авиакомпании «Air Serbia» 18 июня в Армению из Сербии привезена первая партия гуманитарной помощи - медицинские принадлежности и оборудования, еще один самолет с гуманитарным грузом прибудет 19 июня.
Как сообщает Арменпресс, Сербия предоставила Армении 10 приборов искусственного дыхания, 10 мониторов для контроля за состоянием больных, 500 тысяч хирургических и 100 тысяч дыхательных масок, 25 тысяч комплектов медицинской защитной одежды и другие необходимые принадлежности.
Как сообщалось ранее, в результате телефонного разговора президента Армении Армена Саркисяна и президента Сербии Александра Вучича Сербия окажет Армении гуманитарную помощь в большом объёме, в качестве содействия в борьбе с пандемией коронавируса.
На днях президент Армен Саркисян провёл телефонный разговор со своим коллегой Вучичем, с которым он имеет тёплые дружественные отношения. Президенты коснулись связанной с коронавирусом ситуации, и президент Сербии подчеркнул, что его страна готова помочь Армении. Президент Саркисян передал сербской стороне предоставленный министром здравоохранения Армении список имеющихся потребностей.
За несколько дней до этого на встрече со специалистами сферы здравоохранения президент Республики отметил, что вновь беседовал со своим сербским коллегой. Последний подробно проинформировал о том, какую помощь и в каком количестве он готовится направить своему армянскому коллеге и в его лице – дружественному народу Армении.
Общая стоимость сербской помощи, организованной по инициативе Президента Саркисяна и при содействии Президента Сербии, составит около миллиона долларов США.
В ходе телефонной беседы с президентом Сербии Президент Армен Саркисян выразил благодарность Александру Вучичу и, в его лице – дружественному сербскому народу за тёплое отношение к Армении и армянскому народу.