Մարուքյանը ներկայացրեց կորոնավիրուսի ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու ԲՀԿ առաջարկին միանալու պայմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը Հայաստանում կորոնավիրուսի կանխարգելման, հետևանքների վերացման աշխատանքների կազմակերպման հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու «Բարգավաճ Հայաստան»-ի նախաձեռնությանը կմիանա այդ հանձնաժողովը նախագահելու պայմանով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման գաղափարը շրջանառության մեջ է դրվել մեր կողմից 1 ամիս առաջ: Մենք կաջակցենք ստեղծման գաղափարին, պայմանով, որ հանձնաժողովը նախագահի ԼՀԿ ներկայացուցիչը, որովհետև դրա գաղափարը մերն է, և ԱԺ-ում կա 3 քննիչ հանձնաժողով, որոնցից 1-ը գլխավորում է «Իմ քայլը»-ի ներկայացուցիչը, մյուս երկուսը՝ ԲՀԿ ներկայացուցիչները»,- ասաց Մարուքյանը:
ԼՀԿ ղեկավարը նշեց նաև, որ, եթե քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությունը լինի հիմա, ապա այն, ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, կձևավորվի միայն սեպտեմբեր ամսին:
Հունիսի 17-ին ԱԺ փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանը հայտարարեց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը ցանկանում է Հայաստանում կորոնավիրուսի կանխարգելման, հետևանքների վերացման աշխատանքների կազմակերպման հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծել:
Հայաստանում հունիսի 17-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 18 033 դեպք, որոնցից 6814-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 10 818 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 87 600 թեստավորում: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 302: Արձանագրվել է մահվան 99 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։

Марукян представил условие присоединения к предложению ППА о создании комиссии НС по COVID-19
Парламентская фракция “Просвещенная Армения” присоединится к инициативе партии “Процветающая Армения” по созданию следственной комиссии НС по изучению обстоятельств организации работ по предотвращению COVID-19 и ликвидации его последствий с условием председательствования в этой комиссии. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
“Идея создания следственной комиссии была введена в обращение нами еще месяц назад. Мы поддержим идею создания комиссии, при условии, что председателем будет член партии “Процветающая Армения”, поскольку ее идея принадлежит нам, и в НС есть 3 следственные комиссии, 1 из которых возглавляет член фракции “Мой шаг”, а 2 - члены ППА”, - сказал Марукян.
Он также отметил, что если инициатива создания следственной комиссии будет выдвинута сейчас, то она, согласно регламенту НС, будет сформирована только в сентябре.
17 июня вице-спикер НС Ваге Энфиаджян заявил, что фракция “Процветающая Армения” желает создать следственную комиссию НС по изучению обстоятельств организации работ по предотвращению и ликвидации последствий COVID-19.
По состоянию на 11:00 17 июня в Армении подтверждено 18 033 случая коронавирусной болезни, 6 814 больных выздоровели. На данный момент фактическое лечение от коронавирусного заболевания получают 10 818 пациентов. Всего было проведено 87 600 тестов. Выявлено 544 новых случаев заражения, 243 пациента выздоровели. В общей сложности в Армении по причине коронавируса зарегистрировано 302 летальных исхода. Зафиксировано еще 3 случая смерти, наступившей не по причине подтвержденной коронавирусной инфекции, а вследствие другой болезни. Таких случаев - 99.