Բելառուսի նախագահը ներկա կլինի Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված զորահանդեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընդունել է Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված զորահանդեսին ներկա գտնվելու հրավերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է Բելառուսում ՌԴ-ի դեսպան Դմիտրի Մեզենցևը: Նա երախտագիտություն է հայտնել Բելառուսի առաջնորդին հանդիսավոր միջոցառումներին մասնակցելու պատրաստակամության համար:
Այս շաբաթ արդեն Ռուսաստան են ժամանել զինվորականներ Հայաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Ղազախաստանից, Ղրղզստանից, Չինաստանից, Մոլդովայից, Մոնղոլիայից, Սերբիայից, Տաջիկստանից, Թուրքմենստանից և Ուզբեկստանից: Ռուս գործընկերների հետ նրանք կմասնակցեն հունիսի 24-ին Կարմիր հրապարակում կայանալիք զորահանդեսին:
Գարնանը Վլադիմիր Պուտինը, համավարակով պայմանավորված, որոշում էր կայացրել հետաձգել Հաղթանակի 75-ամյակին նվիրվածզորահանդեսը: Ավելի ուշ որոշում կայացվեց այն անցկացնել հունիսի 24-ին:
Ակնկալվում է, որ զորահանդեսին մասնակցելու է ավելի քան 13 հազար զինվորական, լինելու է 234 միավոր ժամանակակից և պատմական նշանակություն ունեցող տեխնիկա:

Президент Белоруссии принял приглашение присутствовать на параде Победы
Президент Белоруссии Александр Лукашенко принял приглашение на парад Победы в Москве, который состоится 24 июня, сообщил посол России в республике Дмитрий Мезенцев. Передает РИА Новости.
Он также выразил благодарность белорусскому лидеру за готовность принять участие в торжествах.
На этой неделе в Россию прибыли военные из 12 стран — Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Китая, Молдавии, Монголии, Сербии, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Вместе с российскими коллегами они пройдут маршем на Красной площади.
Весной Владимир Путин принял решение отложить проведение парада в честь 75-летия Победы из-за сложной эпидемиологической ситуации. Девятого мая прошли только авиационные части и праздничные салюты. Позже для полноценного празднования была выбрана дата 24 июня.
Как ожидается, в параде примут участие более 13 тысяч военных, будут задействованы 234 единицы современной и исторической наземной военной техники.