ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալլասը և երկրի կառավարությունը հրաժարական են տվել, բայց կշարունակեն կատարել իրենց պարտականությունները մինչև նոր կաբինետի կողմից պաշտոնի ստանձնումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Էստոնիայի պետական հեռուստառադիոընկերության ERR հարթակը։
Հստակեցվում է, որ Կալլասի հրաժարականը կապված է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցչի պաշտոնում նրա նշանակման հետ։
Հուլիսի 15-ի առավոտյան նա հանդիպել է երկրի նախագահ Ալար Կարիսի հետ՝ անձամբ ներկայացնելու իր հրաժարականի դիմումը։ Հարթակը նշում է, որ Կալլասը հետագայում կլքի նաև Բարենորոգումների կուսակցության նախագահի պաշտոնը։
Ըստ ERR-ի տեղեկատվության՝ իշխող կոալիցիայի անդամները՝ Բարենորոգումների կուսակցությունը, Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (SDE) և «Էէստի 200»-ը, բանակցություններ են վարում Կալլասի հրաժարականից հետո ներկայիս կոալիցիան պահպանելու շուրջ:
Լրատվամիջոցը նաև նշում է, որ նախագահ Կարիսը բանակցություններ է սկսել խորհրդարանի բոլոր քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ մեկնարկելով երկրի հաջորդ կառավարությունը ձևավորելու գործընթացը։
Նոր նախարարների կաբինետն, ամենայն հավանականությամբ, աշխատանքը կսկսի օգոստոսի սկզբին։
Կալլասն Էստոնիայի վարչապետի պաշտոնն զբաղեցնում է 2021 թվականի հունվարից։ Հունիսի 27-ին Եվրոպական խորհուրդն ընդունել է որոշում, համաձայն որի հոկտեմբերի սկզբից նա պետք է Ժոզեպ Բորելին փոխարինի ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության Բարձր ներկայացուցչի պաշտոնում:

Премьер-министр Эстонии Кайя Каллас и правительство страны подали в отставку, но продолжат исполнять свои обязанности до прихода к власти нового кабинета министров. Как передает Арменпресс, об этом сообщает платформа ERR Эстонской государственной телерадиокомпании.
Уточняется, что отставка Каллас связана с назначением ее на пост Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности.
Утром 15 июля она встретилась с президентом страны Аларом Карисом, чтобы лично подать в отставку. Хартак отмечает, что Каллас также покинет пост председателя Партии реформ.
По данным ERR, члены правящей коалиции - Партия реформ, Социал-демократическая партия (СДЭ) и Eesti 200 - ведут переговоры о сохранении нынешней коалиции после отставки Каллас.
СМИ также отмечают, что президент Карис начал переговоры с представителями всех политических партий в парламенте, начиная процесс формирования следующего правительства страны.
Новый кабинет министров, скорее всего, приступит к работе в начале августа.
Каллас занимала пост премьер-министра с января 2021 года. 27 июня Европейский совет принял решение, в соответствии с которым она должна сменить Жозепа Борреля на посту верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности с начала октября.