Ղրղզստանի վարչապետը հրաժարական է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանի վարչապետ Մուհամեդկալի Աբիլգազիևը հրաժարական է տվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ դա կապված է ռադիոհաճախականության վաճառքի սկանդալի հետ:
«Այսօրվա բարդ պայմաններում, երբ երկիրը հակադզում է կորոնավիրուսի վարակի սպառնալիքին և պայքարում դրա տնտեսական հետևանքների դեմ, կառավարությունը պետք է աշխատի կայուն և վայելի քաղաքացիների լիարժեք վստահությունը, իսկ անորոշ իրավիճակը խանգարում է կառավարության լիարժեք աշխատանքին: Այդ ամենից ելնելով` որոշում եմ կայացրել վայր դնել վարչապետի լիազորությունները»,– ասված է Մուհամեդկալի Աբիլգազիևի ուղերձում:
Մայիսի կեսերին երկրի խորհրդարանում սկանդալ էր բարձրացել ռադիոհաճախականության անօրինական վաճառքի հետ կապված։ Պատգամավորների վարկածի համաձայն, ռադիոհաճախականությունն անօրինական վաճառվել էր երկրի բջջային օպերատորներից մեկին, ինչի հետևանքով պետությանը մի քանի միլիոնի վնաս է հասցվել:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակում կան ձերբակալվածներ: Պատգամավորներից ոմանք այն կարծիքին են, որ վարչապետը կարող է մասնակցություն ունեցած լինել այդ գործում:

Prime Minister of Kyrgyzstan resigns
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. Prime Minister of Kyrgyzstan Muhammetkaliy Abulgaziyevhas resigned. ARMENPRESS reports, citing ‘’Ria Novosti’’, the resignation is because of the scandal over the sale of radio frequency.
‘’In today’s difficult situation, when the country withstands the challenge of coronavirus and struggles against its economic consequences, the Government should work in a stable manner, enjoying the full trust of the people, while this uncertain situation impedes the works of the Government. For the mentioned reasons I have decided to put down my powers as the Prime Minister’’, reads the statement of Muhammetkaliy Abulgaziyev.
A scandal erupted in mid-May over illicit sale of radio frequency to a mobile operator. A number of MPs believe the Prime Minister is involved in the economic crime.