Ուկրաինան հինգերորդ օրն անընդմեջ արձանագրում է կորոնավիրուսի նոր դեպքերի ռեկորդային թիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայում մեկ օրում կորոնավիրուսային վարակի նոր դեպքերի թիվն աճել է 656-ով: Վերջին հինգ օրվա ընթացքում վարակի ամենօրյա թիվը գերազանցում է 600-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՏԱՍՍ-ը մեջբերել է Ուկրաինայի առողջապահության նախարար Մակսիմ Ստեպանովի խոսքերը։ Մեկ օրում գրանցվել է մահվան 12 դեպք, և առողջացել է 171 հիվանդ։
«Մենք ականատես ենք լինում, որ վերջին 5 օրվա ընթացքում մեր երկրում կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի թիվը 650-ից ավելի է: Մեկ օրում մենք ունեցել ենք 753 դեպք: Մենք արձանագրել ենք դեպքերի ռեկորդային բարձր ցուցանիշներ»,- հավելել է նախարարը: Ստեփանովը կոչ է արել ուկրաինացիներին «չշփոթել կարանտինի ռեժիմի մեղմացումը դրա վերացման հետ»:
Ընդհանուր առմամբ, Ուկրաինայում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 31 հազ․ 810-ի, որոնց թվում 14 հազ․ 253 հիվանդ է ապաքինվել, 901-ը՝ մահացել: Ըստ Ստեպանովի՝ ուկրաինացի բժիշկները 1 օրվա ընթացքում կատարել են 10 հազ․ 236 թեստ, որից 7 հազ․ 950-ը արվել է ՊՇՌ-ով, մնացածը փորձարկվել են հակամարմինների համար: Օրական ՊՇՌ թեստերից 8,2% -ը դրական է: Ուկրաինայում կորոնավիրուսի առաջին դեպքը հայտնաբերվել է մարտի 3-ին Չերնովիցի շրջանում: Մարտի 17-ից երկրում հայտարարվել է կարանտինային ռեժիմ։ Մայիսի 22-ից հունիսի 22-ը Ուկրաինայում գործում է ադապտացիոն կարանտին, երբ տեղական իշխանությունները կարող են ինքնուրույն որոշում կայացնել որոշակի սահմանափակիչ միջոցների վերացման կամ երկարացման վերաբերյալ: Որպես կարանտինի մեղմացման մաս՝ հասարակական տրանսպորտը արդեն վերականգնվել է, հունիսի 5-ից վերագործարկվել է ներքին օդային ծառայությունը, իսկ հունիսի 15-ից՝ միջազգային երթևեկությունը:

На Украине пятые сутки фиксируют рекордное число новых случаев заражения коронавирусом
Число новых случаев заражения коронавирусом на Украине за сутки увеличилось на 656. Суточный показатель заражений последние пять дней превышает 600 человек. Такие данные озвучил в понедельник министр здравоохранения Украины Максим Степанов, сообщяет «Арменпресс» со ссилкой на ТАСС․ "За прошлые сутки заболели 656 человек", - сказал он. За сутки, по его словам, зафиксировано 12 летальных случаев, 171 пациент выздоровел. "Мы видим, что число подтвержденных случаев заражения коронавирусом у нас последние пять дней на уровне больше 650. Один из дней у нас было 753 случая. Мы ставим рекорды по заболеваемости", - признал министр. Степанов призвал украинцев, "не путать смягчение карантина с его отменой".
За все время пандемии число зараженных коронавирусом на Украине достигло 31 810 человек, среди которых выздоровели 14 253 пациентов, 901 умер.
Украинские медики, по словам Степанова, за прошедшие сутки провели 10 236 теста, из которых 7 950 исследований методом ПЦР, остальные тесты на антитела. Из проведенных ПЦР-тестов за сутки положительными оказались 8,2%.
Больше всего случаев коронавируса за сутки выявлено в Львовской области - 136, Закарпатской области - 48 и в Киеве - 53.
Первый случай коронавируса на Украине обнаружен 3 марта в Черновицкой области. С 17 марта в стране введен карантин. С 22 мая по 22 июня на Украине действует адаптивный карантин, когда местные власти могут самостоятельно принимать решения о снятии или продлении тех или иных ограничительных мер. В рамках ослабления карантина уже восстановлено движение общественного транспорта, с 5 июня возобновлено внутреннее авиасообщение, а с 15 июня - международное.