ԵՄ երկրներ ուղևորությունների սահմանափակումները փուլային մոտեցմամբ վերացնելու առաջարկ է ներկայացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրահանձնաժողովը առաջարկ է ներկայացրել Շենգենյան գոտու բոլոր անդամ երկրներին և ասոցացված անդամ երկրներին՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 15-ը ներքին սահմանների հսկողությունը վերացնելու, ինչպես նաև երկրների քաղաքացիների «ոչ կենսական» ուղևորությունների համար ժամանակավոր սահմանափակումը մինչև 2020 թվականի հունիսի 30-ը երկարաձգելու վերաբերյալ․Հետագայում կդիտարկվի նաև սահմանափակումները փուլային վերացնելու մոտեցումը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից։
ԵՄ անդամ պետությունների ընտրությամբ այլ երկրների քաղաքացիների ուղևորությունների նկատմամբ սահմանափակումները պետք է վերացվեն համաձայն սկզբունքների ամբողջության և սահմանված չափանիշների, այդ թվում ՝ առողջական վիճակի, ուղևորության ընթացքում զսպման միջոցառումների կրառման կարողության և փոխադարձ նկատառումների հիմման վրա՝ միաժամանակ հաշվի առնելով համապատասխան աղբյուրների՝ Հիվանդությունների կանխարգելման եվրոպական կենտրոնի և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տրամադրած տեղեկատվությունը։
Այն երկրներին, որոնց քաղաքացիների նկատմամբ սահմանափակումները երկարաձգվում են, Եվրահանձնաժողովն առաջարկում է ընդլայնել թույլատրելի ուղևորությունների կատեգորիաները․օրինակ՝ ներառել միջազգային ուսանողներին։
Հանձնաժողովը միաժամանակ նախապատրաստում է և շուտով կհրապարկի ընդհանուր ցուցումներ ԵՄ անդամ պետությունների համար, որը կօգնի ապահովել արտասահմանում մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գողծողությունների և սահմանափակումների փուլային վերացման պատշաճ համակարգումը։
Ներքին գործերի գծով ԵՄ հանձնակատար Ելվա Յոհանսոնընշել է, որ«ներքին բոլոր սահմանների հսկողությունը վերացնելուց հետո, մենք առաջարկում ենք հուլիսի 1-ից սահմանել դեպի ԵՄ ուղևորությունների համար սահմանապակումները վերացնելու պարզ և ճկուն մոտեցում։ Միջազգային ուղևորությունները կարևոր են տուրիզմի և բիզնեսի, ընտանիքների և ընկերների վերամիավորման համար։ Բոլորիս կողմից զգուշություն պահպանելով՝ ժամանակն է սահմանափակումների վերացման ուղղությամբ հստակ նախապատրաստական աշխատանք տանել այն երկրների հետ, որոնց առողջապահության հետ կապված իրավիճակը մոտ է ԵՄ-ին, և վերստին ստանձնել մուտքի արտոնագրերի հետ կապված գործողությունները»։

Представлено предложение о поэтапной отмене ограничений на въезд в страны ЕС
Еврокомиссия всем странам-членам Шенгенской зоны и ассоциированным странам-членам представила предложение об отмене контроля за внутренними границами до 15 июня 2020 года, о продлении до 30 июня 2020 года временного ограничения на “нежизненно важные” поездки граждан этих стран, а также о поэтапном снятии ограничений. Об этом Арменпресс сообщили в Делегации ЕС в Армении.
Ограничения в отношении поездок граждан других стран по выбору государств-членов ЕС должны быть сняты в соответствии с принципами целостности и установленными критериями, в том числе состоянием здоровья, возможностью применения мер сдерживания при поездке. Они должны основываться на взаимных соображениях, одновременно с учетом информации соответствующих источников, предоставленной Европейским центром по профилактике заболеваний и Всемирной организацией здравоохранения.
Странам, ограничения в отношении граждан которых продлеваются, Еврокомиссия предлагает расширить категории разрешенных поездок, например, включить международных студентов.
Комиссия одновременно готовит и вскоре опубликует общие рекомендации для государств-членов ЕС, которые помогут обеспечить выдачу виз и надлежащую координацию поэтапного устранения ограничений.
Комиссар ЕС по внутренним делам Елва Йоханссон отметила, что “После снятия контроля над всеми внутренними границами, мы предлагаем с 1 июля определить простой и гибкий подход к устранению ограничений для поездок в ЕС. Международные поездки важны для туризма и бизнеса, и для воссоединения семей и друзей. Настало время, сохраняя осторожность, провести четкую подготовительную работу по устранению ограничений со странами, в которых ситуация с здравоохранением близка к ЕС, и вновь взять на себя действия, связанные с визами”.