ԵՄ երկրներ ուղևորությունների սահմանափակումները փուլային մոտեցմամբ վերացնելու առաջարկ է ներկայացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրահանձնաժողովը առաջարկ է ներկայացրել Շենգենյան գոտու բոլոր անդամ երկրներին և ասոցացված անդամ երկրներին՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 15-ը ներքին սահմանների հսկողությունը վերացնելու, ինչպես նաև երկրների քաղաքացիների «ոչ կենսական» ուղևորությունների համար ժամանակավոր սահմանափակումը մինչև 2020 թվականի հունիսի 30-ը երկարաձգելու վերաբերյալ․Հետագայում կդիտարկվի նաև սահմանափակումները փուլային վերացնելու մոտեցումը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից։
ԵՄ անդամ պետությունների ընտրությամբ այլ երկրների քաղաքացիների ուղևորությունների նկատմամբ սահմանափակումները պետք է վերացվեն համաձայն սկզբունքների ամբողջության և սահմանված չափանիշների, այդ թվում ՝ առողջական վիճակի, ուղևորության ընթացքում զսպման միջոցառումների կրառման կարողության և փոխադարձ նկատառումների հիմման վրա՝ միաժամանակ հաշվի առնելով համապատասխան աղբյուրների՝ Հիվանդությունների կանխարգելման եվրոպական կենտրոնի և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տրամադրած տեղեկատվությունը։
Այն երկրներին, որոնց քաղաքացիների նկատմամբ սահմանափակումները երկարաձգվում են, Եվրահանձնաժողովն առաջարկում է ընդլայնել թույլատրելի ուղևորությունների կատեգորիաները․օրինակ՝ ներառել միջազգային ուսանողներին։
Հանձնաժողովը միաժամանակ նախապատրաստում է և շուտով կհրապարկի ընդհանուր ցուցումներ ԵՄ անդամ պետությունների համար, որը կօգնի ապահովել արտասահմանում մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գողծողությունների և սահմանափակումների փուլային վերացման պատշաճ համակարգումը։
Ներքին գործերի գծով ԵՄ հանձնակատար Ելվա Յոհանսոնընշել է, որ«ներքին բոլոր սահմանների հսկողությունը վերացնելուց հետո, մենք առաջարկում ենք հուլիսի 1-ից սահմանել դեպի ԵՄ ուղևորությունների համար սահմանապակումները վերացնելու պարզ և ճկուն մոտեցում։ Միջազգային ուղևորությունները կարևոր են տուրիզմի և բիզնեսի, ընտանիքների և ընկերների վերամիավորման համար։ Բոլորիս կողմից զգուշություն պահպանելով՝ ժամանակն է սահմանափակումների վերացման ուղղությամբ հստակ նախապատրաստական աշխատանք տանել այն երկրների հետ, որոնց առողջապահության հետ կապված իրավիճակը մոտ է ԵՄ-ին, և վերստին ստանձնել մուտքի արտոնագրերի հետ կապված գործողությունները»։

COVID-19: European Commission recommends partial and gradual lifting of travel restrictions to EU
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. The European Commissionrecommendsto Schengen Member States and Schengen Associated States to lift internal border controls by 15 June 2020 and to prolong the temporary restriction on non-essential travel into the EU until 30 June 2020; and sets out an approach to progressively lifting the restriction afterwards, the EU Delegation to Armenia told Armenpress.
Given that the health situation in certain third countries remains critical, the Commission does not propose a general lifting of the travel restriction at this stage. The restriction should be lifted for countries selected together by Member States, based on a set of principles and objective criteria including the health situation, the ability to apply containment measures during travel, and reciprocity considerations, taking into account data from relevant sources such as ECDC and WHO.
For countries towards which the restriction remains in place, the Commission proposes to enlarge the categories of permitted travellers to include, for instance, international students.
The Commission is also issuingguidance to Member States to ensure that the resumption of visa operations abroad is well coordinated with the gradual lifting of the travel restrictions.
Commissioner for Home Affairs, YlvaJohansson, said: “Following the lifting of all internal border checks inside the Union, we are proposing a clear and flexible approach towards removing restrictions on travel to the EU starting on 1 July.International travel is key for tourism and business, and for family and friends reconnecting. While we will all have to remain careful, the time has come to make concrete preparations for lifting restrictions with countries whose health situation is similar to the EU's and for resuming visa operations”.