Ռոման Գոլովչենկոն նշանակվել է Բելառուսի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նշանակել է կառավարության նոր կազմը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է «Բելտա» գործակալությունը, նախագահի հրամանագրով վարչապետի պաշտոնում նշանակվել է Ռոման Գոլովչենկոն:
Բելառուս նոր վարչապետը նախկինում զբաղեցրել է Ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի ղեկավարի պաշտոնը:
Բելառուսի ղեկավարը հայտնել է, որ Գոլովչենկոն տարբեր պաշտոններում աշխատանքի մեծ փորձ ունի, այդ թվում նաև դիվանագիտական ասպարեզում, և գիտի՝ ինչպես բանակցություններ վարել:
«Ես նրան երեկ զգուշացրել եմ, որ մեզ մոտ կառավարությունը կոլեկտիվ մարմին է, և նա կառավարության ղեկավարն է, կառավարության խոսնակը: Քվեարկության ընթացքում նա նույնպես մեկ ձայնի իրավունք ունի: Հավասար քվեարկության ընթացքում, իհարկե, վերջին խոսքը նրանն է: Բայց, չնայած դրան, նա գլխով է պատասխանատու կառավարությունում կարգապահության և վերջնական արդյունքի համար»,- ընգծել է Լուկաշենկոն:
Հունիսի 3-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կառավարությանը կազմը ցրելու որոշում էր ընդունել։

YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. President of Belarus Aleksander Lukashenko appointed the new staff of the government, BelTA reports.
According to the presidential decree, Roman Golovchenko has been appointed as the new prime minister of Belarus.
Previously, Golovchenko served as chairman of the State Authority for Military Industry.
According to Lukashenko, Roman Golovchenko has a wealth of experience of working in various positions, including the diplomatic service, knows how to hold negotiations.
“I told him yesterday that our government is a collective body. He is the chairman of the government. He is the speaker of this government. He has a vote. Of course, he has the upper hand in a tie vote. Despite that, however, he is responsible for discipline and order in government, for the final result”, the Belarusian leader said.