Դատախազը չի բացառում, որ  Քոչարյանի՝ հիվանդանոցում մնալու որոշումը կբողոքարկվի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը չի բացառում, որ կբողոքարկվի որոշումը, ըստ որի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մինչև համավարակի ավարտը պետք է մնա «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դավթյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում՝ պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցին:
«Ամբաստանյալ Քոչարյանի պաշտպանը հայց է ներկայացրել վարչական դատարան՝ ընդդեմ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության: Պահանջը հետևյալն է, որ մինչև արտակարգ դրության ավարտը մնա համապատասխան բուժհաստատությունում: Եվ ակտը ոչ թե դատարանի կողմից ըստ էության վերջնական կայացված ակտն է,այլ դատարանը հայցի ապահովման միջոց է կիրառել, և որպես հայցի ապահովման միջոց սահմանվել է, որ մինչև գործի լուծումը կամ այլ խոսքով ասած՝ մինչև արտակարգ դրության ավարտը չի տեղափոխվի քրեակատարողական հիմնարկ: Այս վարույթի կողմերը պաշտպանը և քրեակատարողական ծառայությունն են: Որպես կանոն, օրենսդրական ոչ հստակ կարգավորումների պատճառով այս բնույթի վարույթներում դատարանները մեզ չեն ծանուցում: Բայց իմ համոզումը բովանդակային առումով այն է, որ դատախազը այս վարույթներում մասնակցություն պետք է ունենա՝ առնվազն պատիժների և հարկադրանքի օրինականության նկատմամբ հսկողության լիազորությունների արդյունավետ իրացման շրջանակներում»,-ասաց Դավթյանը:
Համապատասխան հայցի ապահովման միջոցը դեռևս պաշտոնապես չի առաքվել Դատախազություն: Նա հույս հայտնեց, որ այսօր՝ հունիսի 1-ին, կստանան դատական ակտը, կծանոթնան դրա հիմնավորումներին և քրեակատարողական ծառայության գործընկերների հետ, այսինքն՝ կոնկրետ վարույթով պատասխանողի հետ կքննարկեն հետագա անելիքները:
Անդրադառնալով Ջուլհակյանի հարցին, թե դատախազը չի՞ բացառում, որ այդ որոշումը բողոքարկվի՝ Դավթյանը պատասխանեց. «Չեմ բացառում, իհարկե»:
Վարչական դատարանը մայիսի 29-ին բավարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանի հայցադիմումը, ըստ որի՝ մինչև կորոնավիրուսի նոր տեսակի համավարակի ավարտը Քոչարյանը կշարունակի մնալ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում։Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի մայիսի 26-ին կրկին հետաձգել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործը՝ կապված 2008թ․ մարտի 1-2-ի դեպքերի հետ։ Դատավորը ստացել էր «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից տեղեկանք այն մասին, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ելնելով առողջական վիճակից, գտնվում է ստացիոնար բուժման մեջ և չի կարող ներկայանալ նիստին։

Прокурор не исключает, что решение о пребывании Кочаряна в больнице будет обжаловано
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян не исключает, что будет обжаловано решение, согласно которому второй президент Армении Роберт Кочарян до конца эпидемии должен оставаться в МЦ “Измирлян”. Как передает Арменпресс, об этом Давтян сказал в Национальном собрании, отвечая на вопрос депутата от фракции “Мой шаг” Арусяк Джулакян.
“Адвокат подсудимого Кочаряна подал в Административный суд иск на уголовно-исполнительную службу Министерства юстиции. Требование заключается в том, чтобы до конца чрезвычайного положения Кочарян остался бы в соответствующем медучреждении. И акт является не окончательным актом, вынесенным судом, а средством обеспечения иска, и в качестве средства обеспечения иска установлено, что до решения дела или, иными словами, до окончания чрезвычайного положения он не будет переведен в уголовно-исполнительное учреждение. Стороны этого производства - защитник и уголовно-исполнительная служба. Как правило, из-за нечетких законодательных регулирований суды не уведомляют нас об этом. Но я убеждение, что в содержательном плане прокурор должен участвовать в этих производствах, как минимум, в рамках эффективной реализации полномочий по контролю за законностью наказания и принуждения”, - сказал Давтян.
Мера обеспечения соответствующего иска пока официально не доставлена в прокуратуру. Он выразил надежду, что сегодня, 1 июня, они получат судебный акт, ознакомятся с его обоснованиями и с коллегами из уголовно-исполнительной службы обсудят дальнейшие действия.
На вопрос Джулакян, не исключает ли прокурор обжалования этого решения, Давтян ответил: “Конечно, не исключаю”.
Административный суд Армении 29 мая удовлетворил иск адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна Арама Орбеляна, согласно которому до конца эпидемии коронавируса Кочарян должен оставаться в МЦ “Измирлян”. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян 26 мая вновь отложил дело второго президента Армении Роберта Кочаряна и других в связи с событиями 1 - 2 марта 2008 года. Судья получила справку из МЦ “Измирлян” о том, что второй президент Армении Роберт Кочарян, исходя из состояния здоровья, находится на стационарном лечении и не может явиться на заседание.