Ռուսաստանում մեկ օրում հաստատվել է COVID-19-ի 8952 նոր դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին 24 ժամվա ընթացքում Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվն աճել է 8952-ով, 181 մարդ մահացել է, 8212-ը դուրս է գրվել հիվանդանոցներից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին լրագրողներին հայտնել են վարակի տարածման դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբից:
Ընդ որում, վարակվածներից 3747-ը (41,9 տոկոս) կլինիկական դրսևորումներ չունեն։ Նոր դեպքեր են գրանցվել 83 մարզում։ Կորոնավիրուսով վարակման ամենաշատ դեպքերը գրանցվել են Մոսկվայում՝ 2367 հոգի։ Մերձմոսկվայում հայտնաբերել են 735 վարակակիր, Սանկտ Պետերբուրգում՝ 365, Նիժնի Նովգորոդի մարզում՝ 289, Սվերդլովսկի մարզում՝ 261, Խանտի Մանսիյսկի ինքնավար մարզում՝ 167:
Համաճարակի սկզբից վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 396 575-ի, մահացել է 4555 պացիենտ, բուժվել՝ 167469 հոգի։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ երկիրն արդեն անցել է կորոնավիրուսի գագաթնակետը։ Շատ շրջաններում սկսում են աստիճանաբար հանել համաճարակի պատճառով մտցված սահմանափակումները։

В России за день подтверждено 8952 случая COVID-19
За последние 24 часа число случаев коронавирусной инфекции в России увеличилось на 8952, 181 человек умер, а 8212 выписаны из больниц.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом журналистам сообщили в оперативном штабе по борьбе с распространением инфекции.
В то же время у 3747 (41,9%) инфицированных нет клинических проявлений. Новые случаи были зарегистрированы в 83 регионах. Наибольшее количество случаев коронавирусной инфекции зарегистрировано в Москве - 2367 человек. В Московской области было обнаружено 735 инфицированных, 365 в Санкт-Петербурге, 289 в Нижегородской области, 261 в Свердловской области, 167 в Ханты-Мансийском автономном округе.
С начала эпидемии общее число инфицированных достигло 396 575 человек, 4555 пациентов умерло и 167 469 человек вылечились.
Президент России Владимир Путин объявил, что страна уже достигла пика коронавируса. Во многих областях ограничения на использование эпидемии постепенно снимаются.