ԵԱՏՄ զարգացման ռազմավարության նախագիծը նախատեսում է համագործակցության ընդլայնում կրթության ոլորտում
ՄՈՍԿՎԱ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչև 2025 թվականի համար նախատեսված ԵԱՏՄ զարգացման ռազմավարության նախագիծը ենթադրում է միության անդամ երկրների համագործակցության ընդլայնում գիտատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում, համատեղ նախագծերի իրականացում մասնագիտական և համալսարանական կրթության ոլորտում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Եվրասիական Բարձրագույն խորհրդի տեսակոնֆերանսի ժամանակ նշել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Ռազմավարությունը նախատեսում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների համագործակցության ընդլայնում գիտատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում, այն ենթադրում է խոշոր համատեղ նախագծերի իրականացում մասնագիտական և համալսարանական կրթության, կադրերի վերապատրաստման, ակադեմիական ճկունության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ, ինչես նաև նախատեսում է բազմակողմանի կրթական ծրագրերի իրականացում»,-ասել է ՌԴ նախագահը:
Մինչև 2025 թվականի համար նախատեսված ԵԱՏՄ-ի զարգացման ռազմավարության նախագծի ընդունման հարցը ներառված էր Եվրասիական Բարձրագույն խորհրդի՝ մայիսի 19-ին կայացած տեսակոնֆերանսի օրակարգում:

Проект стратегии развития ЕАЭС предусматривает расширение сотрудничества и в сфере образования
Проект стратегии развития ЕАЭС, рассчитанный до 2025 года, предполагает расширение сотрудничества стран-членов союза в научно-технической и в гуманитарной сферах и реализацию совместных проектов в сфере профессионального и университетского образования. Как передает «Арменпресс», об этом заявил президент РФ Владимир Путин в ходе видеоконференции Высшего Евразийского совета.
“Стратегия предусматривает расширение сотрудничества стран-членов ЕАЭС в научно-технической и гуманитарной сферах, она предполагает реализацию крупных совместных проектов по профессиональному и университетскому образованию, переподготовке кадров, повышению уровня академической гибкости, а также предусматривает реализацию многосторонних образовательных программ”, - сказал президент РФ.
Вопрос о принятии проекта “Стратегии развития ЕАЭС до 2025” года был включен в повестку видеоконференции Высшего Евразийского совета 19 мая.